Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dzwonniczka burzowa w Harkabuzie

Galeria: Orawa Włącz pokaz slajdów

 
Dzwonniczka burzowa w Harkabuzie

Tytuł zdjęcia: Dzwonniczka burzowa w Harkabuzie


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-12-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3899 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Małe drewniane dzwonniczki rozsiane po stokach wzgórz, na obrzeżach przysiółków i wsi to charakterystyczny i niezwykle malowniczy element orawskiego krajobrazu. Znajdujący się w środku dzwonek loretański miał, według wierzeń ludowych, odpędzać nawałnice gradowe oraz burze, które nad wsie ściągały demony zwane płanetnikami.
Kraina: Orawa
Województwo: małopolskie
 
Schowaj mapę

Orawa

Polska Orawa rozpościera się u południowych skłonów Babiej Góry, która zamyka północny horyzont krainy. Od zachodu i południa ogranicza Orawę granica państwowa ze Słowacją a od wschodu Podhale.

Orawa to kraina Tatr i Babiej Góry, bo właśnie te pasma górskie dominują w jej krajobrazie. Niewielkie wzniesienia i pagórki rozpościerające się pomiędzy wioskami, pokryte szachownicą pól i lasów, to jedne z najlepszych punktów widokowych na polskim Podtatrzu. Szczególnie wznoszący się nad Orawką Groń godny jest polecenia, jako doskonały i wybitny punkt widokowy.

Orawa to także niewielkie, zagubione na stokach gór i obrzeżach wioseczek dzwonniczki burzowe, które nadają niepowtarzalny klimat tej krainie i są jedyne w swoim rodzaju. Orawa to chaty z wyżką, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i modrzewiowy kościółek, jak z bajki w Orawce.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych