Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cmentarz wojenny w Granicy niedaleko Kampinosu

Galeria: Puszcza Kampinoska Włącz pokaz slajdów

 
Cmentarz wojenny w Granicy niedaleko Kampinosu

Tytuł zdjęcia: Cmentarz wojenny w Granicy niedaleko Kampinosu


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3973 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na cmentarzu w Granicy pochowani zostali żołnierze armii "Poznań" oraz "Pomorze", któzy po dramatycznej bitwie nad Bzurą wycofywali się w kierunku stolicy. Oddziały polskie posuwały się puszczańskimi drogami, szukając w lesie schronienia przed atakami hitlerowskiego lotnictwa. Zastały tu jednak wysuszone przez upały bory sosnowe i uciążliwe, piaszczyste drogi, zatłoczone kolumnami wszelkiego rodzaju taborów. Dowódca armii "Poznań", gen. Tadeusz Kutrzeba, napisał potem, że Puszcza Kampinoska stała się grobem jego armii, nieustannie ostrzeliwanej przez artylerię i bombardowanej z powietrza.
Miejscowość: Granica
Kraina: Puszcza Kampinoska
Województwo: mazowieckie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Puszcza Kampinoska

Puszczą Kampinoską nazywane są dzisiaj kompleksy leśne położone na dnie pradoliny Wisły, na północny-zachód od Warszawy, na obszarze ograniczonym od wschodu i północy korytem Wisły, od zachodu korytem Bzury, od południa skarpą wysokiego tarasu Równiny Błońskiej.

W krajobrazie puszczy dominują obecnie dwa charakterystyczne, kontrastujące ze sobą, elementy: wydmy i bagna. W miejscu ich styku napotykamy bardzo duże różnice wysokości dochodzące nawet do 20 - metrów deniwelacji, które urozmaicają pozornie monotonną powierzchnię Niziny Mazowieckiej.

Kampinoskie wydmy tworzą jeden z najciekawszych w Europie kompleksów wydm śródlądowych. Jeśli dodamy do tego przepiękne i dzikie bagna, rozpościerające się pomiędzy pasami wydm, z jednym z najpiękniejszych bagien w Polsce - Cichowąż, otrzymamy pełen obraz tej urokliwej i niedostępnej krainy.

Od 1959 roku niemal cały obszar puszczy objęty jest ochroną w ramach Kampinoskiego Parku Narodowego.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych