Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Różne formacje wojskowe

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Różne formacje wojskowe

Tytuł zdjęcia: Różne formacje wojskowe


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-12-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 472 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W różnych okresach swojego istnienia Toruń znajdował się albo pod panowaniem jakiegoś państwa, albo był siedzibą jakiegoś rządu, względnie siedzibą lub rezydencją pewnych osobistości państwowych, czy wręcz pełnił funkcję bastionu wypadowego. Ponieważ był miastem nadgranicznym, dlatego był niezwykle ważnym miejscem strategicznym w różnych wojnach, bitwach i różnego rodzaju operacjach. Od początku swojego istnienia aż do roku 1945 był jedną z najpotężniejszych twierdz obronnych nie tylko w kraju, oraz niezwykle ważnym ośrodkiem militarnym. Za pomocą plansz, makiet, dioram i urządzeń multimedialnych, które rozmieszczone są w poszczególnych salach wystawowych w Muzeum Twierdzy Toruń (ul. Wały gen. Sikorskiego), można zapoznać się z wielowiekową historią fortyfikacji Torunia i z tym wszystkim, co się z tym wiąże. Eksponaty, których jest tutaj naprawdę dużo (a stale dochodzą nowe), uatrakcyjniają pobyt zwiedzającym tę placówkę. Niektóre z nich są niezwykle cenne, jak chociażby przewoźna wieża pancerna czy broń, która była na wyposażeniu żołnierzy broniących miasta. Poszczególne sale ekspozycyjne  to poszczególne etapy powstawania i funkcjonowania Twierdzy Toruń, poczynając od średniowiecza (okres od czasów króla polskiego Władysława IV), poprzez czasy nowożytne oraz wiek XIX, a kończąc na II wojny światowej oraz wykorzystanie fortów w końcówce wieku XX. Poszczególne bloki tematyczne prezentowane są chronologicznie i dzięki temu pozwalają zwiedzającym na prześledzenie ewolucji toruńskich fortów na przestrzeni wieków. Na zdjęciu: Prezentacja różnych formacji polskich wojsk i różnych stopni wojskowych.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: muzea  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Różne formacje wojskowe
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych