Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kącik morskich podróży

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Kącik morskich podróży

Tytuł zdjęcia: Kącik morskich podróży


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-11-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 350 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Już na początku zwiedzania Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu (ul. Kopernika 15/17), każdy natrafia na kącik morskich podróży (na zdjęciu), ale niewielu wie, że geograficzna wiedza, jaka zawarta została w XV wieku m.in. w atlasie niemieckiego żeglarza i geografa  Martina Behaima  ograniczała się tylko do Europy, Azji oraz Afryki Środkowej i Południowej. Ale już w drugiej połowie XV wieku, na polu odkryć geograficznych nastąpił wielki przełom. Był to skutek (gdy Turcy zablokowali szlak) szukania nowych dróg z Europy do Azji przez Bliski Wschód. Postęp w rozwoju wiedzy geograficznej oraz kolejne wyprawy zmieniły najważniejsze europejskie drogi handlowe. Pierwszą znaczącą wyprawą z serii wielkich odkryć, była podróż portugalskiego żeglarza, odkrywcy i konkwistadora  Bartolomeo Diaza, który w 1488 roku odkrył południowy kraniec Afryki; wtedy to Jan II  król Portugalii  nadał tej ziemi nazwę Przylądek Dobrej Nadziei. Podobnych odkryć dokonał Krzysztof Kolumb  włoski żeglarz, podróżnik i nawigator, a zarazem franciszkański tercjarz  chcąc odkryć drogę morską do Indii, wylądował (12 października 1492 roku) na brzegu wyspy Waltinga, natomiast mieszkańców tej ziemi nazwał Indianami. Dalsza jego podróż przyniosła kolejne odkrycia, bowiem już 28 października przybył do Kuby, chociaż sądził, że jest w Japonii. Kolonizację i chrystianizację Ameryki, rozpoczęto w wyniku kolejnych odkryć, a to spowodowało upadek cywilizacji Azteków i Inków oraz eksterminację Indian w obu częściach Ameryki. Natomiast wyprawa Ferdynanda Magellana  portugalskiego żeglarza w służbie hiszpańskiej, odkrywcy i podróżnika  dowiodła kulistości Ziemi. 20 września 1519 roku jego flotylla, w skład której weszło 5 okrętów: TRIMIDADA, SAN ANTONIO, VICTORIA, CONCEPCION i SANTIAGO, wypłynęła z Hiszpanii i prawie po trzech latach (6 września 1522 roku) do Hiszpanii powróciła tylko VICTORIA z kapitanem Juanem Sebastianem del Cano  podróżnikiem i odkrywcą. Z 156 uczestników tej wielkiej wyprawy, powróciło tylko 18; w tej wyprawie zginął sam Magellan (poległ na Filipinach w walce z tubylcami).
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: muzea  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kącik morskich podróży
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych