Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Tu była firma spedycyjna

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Tu była firma spedycyjna

Tytuł zdjęcia: Tu była firma spedycyjna


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-03-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 556 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ulica Żeglarska w Toruniu  to jedna z najstarszych i najpiękniejszych ulic średniowiecznego centrum miasta, a zarazem najszersza i najbardziej reprezentacyjna średniowiecznego Torunia. W XVII wieku nazywana była Droga Królewską (Via Regia), ponieważ to właśnie tędy przemierzały orszaki polskich królów przybywające do tego zacnego miasta, witane przez dostojników miejskich i tłumy torunian. Sąsiedztwo z nabrzeżem wiślanym i usytuowanym przy nim porcie rzecznym przysparzało tej ulicy tym większego znaczenia. Nic więc dziwnego, że właśnie przy niej, jeszcze w XIX wieku, umiejscowione zostały obok siebie dwie firmy przewozowo-spedycyjne; pod numerem 3 (bliżej nabrzeża) prowadził niemiecki przedsiębiorca  Gottlieba Riefflina. Wkrótce po włączeniu Torunia do Polski, firmę przejął polski przedsiębiorca  Ludwik Szymański. Przejęcie całej nieruchomości było wydarzeniem przełomowym w karierze Polaka. Położenie kamienicy przy ul. Żeglarskiej sprzyjało rozszerzeniu działalności przewozowo-spedycyjnej o transport rzeczny, który wkrótce stał się dominującą gałęzią jego interesu. Z siedziby firmy zarządzano flotą berlinek oraz parostatków pasażersko-holowniczych. Jednak rosnąca inflacja i rosnące koszty utrzymania parostatku oraz wynagrodzenia pracowników rosły niewspółmiernie do gotowości waloryzowania taryfy przez władze miasta, co doprowadziło do tego, że działalność swoją prowadził na granicy opłacalności. Władze miasta zobowiązane zapewnić mieszkańcom stałą komunikację przez Wisłę, wybrały nowego przewoźnika. Został nim właściciel parostatku Wiktorja (to oryginalna pisownia w tamtych czasach)  Antoni Dittman, który zaciekle skonfliktował się biznesowo z Szymańskim. W połowie lat dwudziestych XX wieku popadł on w niełaskę urzędników toruńskiego Magistratu. Ale chociaż konflikt z Magistratem i Zarządem Dróg Wodnych w ciągu roku nieco przygasł  nasilił się z Dittmanem. I choć Antoni mógł liczyć na większą, niż Ludwik przychylność Magistratu, i tak on także popadł w pułapkę zadłużenia. No cóż  jak to się mówi  fortuna kołem się toczy. Na zdjęciu: Kamienica przy ul. Żeglarskiej 3 w Toruniu.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kamienice  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Tu była firma spedycyjna
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych