Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Samuel Bogumił Linde

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Samuel Bogumił Linde

Tytuł zdjęcia: Samuel Bogumił Linde


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-03-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 664 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pomnik Bogumiła Samuela Lindego, który stoi przed gmachem obecnej Książnicy Miejskiej w Toruniu przy ulicy Słowackiego (na zdjęciu), odsłonięty został w 1976 roku. Ale kto by o nim dzisiaj słyszał, gdyby nie jego wielkie, sześciotomowe dzieło  SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO, które wydane zostało w latach 1807  1814 (od chwili ukazania się Słownika, stało się dziełem nieodzownym dla polskich pisarzy i uczonych). Zawierał 60 tys. haseł, w tym około 2000 nazw własnych i było największym i najbardziej kosztownym przedsięwzięciem wydawniczym w Księstwie Warszawskim (Słownik miał wznowienie w latach 18541860, poszerzone przez Augusta Bielowskiego). Dzieło Lindego jest bardzo mocno osadzone w tradycji europejskiego słownikarstwa i w dążeniach polskiego narodu do zachowania własnego języka jako niezwykle ważnej i niezbywalnej wartości; na swój sposób dzieło to zabezpieczało słowo polskie przed zatraceniem. Samuel Bogumił Linde urodził się 24 kwietnia 1771 roku jako ósme dziecko w rodzinie toruńskiego ślusarza (zmarł w Warszawie 8 sierpnia 1847 roku). W swoim rodzinnym mieście ukończył szkołę elementarną, a potem Gimnazjum Akademickie, a idąc w ślad za swoim bratem, w 1789 roku udał się na studia teologiczne do Lipska. Ukończył je w 1792 roku na Wydziale Filozoficznym, ale kilka miesięcy wcześniej, na tej uczelni został lektorem języka polskiego. Latem jeszcze tego samego roku związał się z przybywającym do Saksonii (głównie do Lipska), polskimi patriotami emigrującym z Rzeczypospolitej po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej i zwycięstwie Targowicy. Poznał wówczas Juliana Niemcewicza, Tadeusza Kościuszkę, ale najważniejsza dla Bogumiła była znajomość z Hugonem Kołłątajem, Ignacym i Stanisławem Kostką Potockim oraz Franciszkiem Ksawerym Dmochowskim. Linde włączył się w prace wyjaśniające społeczeństwu niemieckiemu cele działań polskich patriotów. W ciągu półtora roku (od lata 1792 do początku 1794 roku) przełożył na język niemiecki i ogłosił drukiem: POWRÓT POSŁA i FRAGMENT BIBLII TARGOWICKIEJ Juliana Niemcewicza, OBSERWACJE POLITYCZNE PAŃSTWA TURECKIEGO Józefa Mikoszy i najważniejsze dzieło ówczesnej emigracji polskiej O USTANOWIENIU I UPADKU KONSTYTUCJI 3-MAJA 1791 (wszystkie przekłady drukował Johann Gottlob Imanuel Breitkopf  niemiecki drukarz i typograf.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Samuel Bogumił Linde
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych