Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Klasztor i kościół

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Klasztor i kościół

Tytuł zdjęcia: Klasztor i kościół


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-01-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 760 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1631 roku komisarz kustorii wielkopolskiej  Prosper z Galbiato  dał zgodę na to, aby w Toruniu można było założyć klasztor franciszkański i 10 lat później franciszkanie ponownie pojawili się w tym mieście  ponownie, bo już w XIII wieku, gdy Krzyżacy władali miastem, wybudowali kościół na Starym Mieście w pobliżu Rynku Staromiejskiego. Natomiast w XVII wieku upatrzyli sobie niewielki kościółek pw. Świętego Wawrzyńca, który stał na Chełmińskim Przedmieściu (w rejonie dzisiejszego Muzeum Etnograficznego), nieopodal Bramy Chełmińskiej (dziś ani kościół, ani Brama już nie istnieją). Bracia zakonni zajęli wówczas tę świątynię i sąsiedni domek, ale jeszcze tego samego roku, zostali zmuszeni przez straż miejską do opuszczenia tych zabudowań, ponieważ ani władze miasta nie akceptowały zakonników z Zakonu Braci Mniejszych, ani też benedyktynki  konkurencyjny zakon, który na dobre zadomowił się w mieście już w roku 1242 nie chciały, by przebywali tu franciszkanie. Udało im się jednak pozostać w mieście, a to dzięki protekcji biskupa chełmińskiego  Kaspra Działyńskiego, który udostępnił im na pewien czas swoją toruńską kamienicę i w ten sposób przetrwali do czasu, kiedy to Stanisław Sokołowski herbu Pomian z Wrzący Wielkiej  kasztelan bydgoski i starosta dybowski w jednej osobie, ufundował świątynię dla tego. Nie było to w samym Toruniu, ale na lewym brzegu Wisły, na terenie wsi Małe Piaski, u samej granicy ówczesnego małego miasteczka  Podgórz (obecnie to dzielnica Torunia). Dwa lata wcześniej jednak, w kwietniu 1642 roku, wniósł suplikę do kapituły zakonnej w Warszawie o założenie konwentu na terenie swoich dóbr. Ojciec Franciszek (obecnie św. Franciszek z Asyżu)  arcybiskup L'Aquila  z miasta u podnóża Apeninu Abruzyjskiego, nad rzeką Aterno w środkowych Włoszech, na północny wschód od Rzymu  będąc w tym czasie komisarzem reformatów, dał na to zgodę i zlecił, aby do prac budowlanych przystąpiono jak najszybciej. Pierwszym prezesem konwentu toruńskiego został o. Ignacy Mierczyński, a 20 maja 1644 roku, ostatecznie fundację zatwierdził Władysław IV Waza. Natomiast 21 czerwca tegoż roku, swoją zgodę wyraził bp Mikołaj Wojciech Gniewosz z Oleksowa  rządca diecezji włocławskiej, na terenie której znajdował się wówczas (aż do rozbiorów) Podgórz. 3 października 1644 roku, ten niechciany przez torunian zakon, osiedlił się tutaj, choć na razie w prowizorycznych zabudowaniach. W 1661 roku ukończono budowę kościoła, ale jego konsekracji dokonał biskup Stefan Kazimierz Charbicki  sufragan lwowski i prepozyt kapituły katedralnej we Włocławku w czerwcu 1659 roku, jednak prace budowlane klasztoru prowadzone były jeszcze pod koniec XVIII wieku. Na zdjęciu: Widok klasztoru i kościoła od strony wschodniej.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Klasztor i kościół
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych