Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fragment Przyczółka Mostowego

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Fragment Przyczółka Mostowego

Tytuł zdjęcia: Fragment Przyczółka Mostowego


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-01-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 633 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: XIX-wieczna Twierdza Toruń, składająca się z ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów, jest niewątpliwie jedną z atrakcyjniejszych, a jednocześnie zbyt mało znanych osobliwości Torunia. Szkoda więc, że ogranicza się turystom zwiedzanie miasta tylko do starówki. A trzeba wiedzieć, że po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku, to średniowieczne miasto stało się twierdzą w znaczeniu warowni państwowej. Ale tak na dobre już od początku swojego istnienia, czyli od pierwszej połowy XIII wieku miasto to pełniło ważne funkcje obronne. Przyczółek Mostowy (Brückenkopf), znany również jako Fort XVII Twierdzy Toruń  to fort poligonalny, przystosowywany do obrony okrężnej. Budowany był w latach 1824  1828, ale wznoszenie pierwszych wałów ziemnych rozpoczęto już w 1815 roku. Obecnie w budynkach fortu znajduje się fabryka serów topionych, a na przedpolu został urządzony. Na zdjęciu: Fragment Przyczółka Mostowego.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Fragment Przyczółka Mostowego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych