Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Św. Franciszek

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Św. Franciszek

Tytuł zdjęcia: Św. Franciszek


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-12-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 646 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na podgórskim placu osiedlowym lewobrzeżnego Torunia, obok klasztoru franciszkanów i kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, ustawiony został pomnik (na zdjęciu) Franciszek z Asyżu  misjonarza, stygmatyka, mistyka i świętego Kościoła. Giovanni di Pietro di Bernardone, bo takie jest prawdziwe nazwisko św. Franciszka, urodził się w 1181 roku we włoskim mieście na południowy wschód od Perugii. I chociaż na chrzcie matka dała mu imię Jan, to ojciec, prawdopodobnie pod wpływem ogromnego wrażenia Francją, gdzie właśnie zawarł niezwykle korzystne umowy handlowe, zmienił mu imię na Francesco, co znaczyło po prostu Francuzik, chociaż przezwisko to wiązało się ponoć z jego zamiłowania do języka francuskiego. I ten pseudonim pozostał na całe życie. W roku 1205 w Spoleto, podczas wyprawy wojennej do Apulli, miał wizję, która zmieniła koleje jego życia i to ona zdecydowała o dalszym jego życiu, a przebywając w kościele San Damiano w swoim rodzinnym mieście usłyszał głos Chrystusa, który przemówił do niego z ikony krzyża. Głos ten kazał mu iść i budować kościół. Pod koniec XIII wieku, ówczesny papież Innocenty zatwierdził reguły zakonne napisane przez Franciszka (zakazywały one przyjmowania jakichkolwiek godności kościelnych i posiadania jakiejkolwiek własności), polecając braciom mniejszym głoszenie nawrócenia i pokuty. Dzięki wsparciu Franciszka zaczyna się też tworzyć grupka pokutników, dająca początek Trzeciemu Zakonowi, który od 1878 roku nosi nazwę III Zakonu św. Franciszka (TZF), a po zatwierdzeniu w dniu 24 czerwca 1978 roku przez Ojca Świętego  Pawła VI  nowej Reguły  nosi nazwę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ). Franciszek zmarł 3 października 1226 roku w Porcjunkuli, ale następnego dnia mieszkańcy Asyżu przenieśli jego ciało do kościoła San Giorgio (św. Jerzego). Natomiast niecałe dwa lata później, 16 lipca 1228 roku, papież Grzegorz IX ogłosił go świętym Kościoła katolickiego. Uroczystości kanonizacji miały miejsce przed kościołem św. Jerzego, a cztery lata później  przeniesiono jego ciało do bazylika św. Klary wybudowanej na polecenie papieża Grzegorz IX. W uroczystościach tych brał udział m.in. król Jerozolimy, który na krótko przed swoją śmiercią wstąpił do zakonu franciszkanów.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Św. Franciszek
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych