Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fragment fortu

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Fragment fortu

Tytuł zdjęcia: Fragment fortu


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-10-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 713 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Fort XII, jaki został zbudowany w latach 1890-1893 z cegły i betonu na planie trapezu na Podgórzu  lewobrzeżnej dzielnicy Torunia, był standardowym fortem pośrednim i miał wzmacniać południową linię obronną miasta. Jego ogień artyleryjski z sześciu otwartych stanowisk, sięgał do miejscowości Popioły (gmina Wielka Nieszawka). Obiekt otaczała sucha fosa i wały ziemne, zaś jego załogę stanowiła 1 kompania piechoty zakwaterowana w 10 pomieszczeniach mieszkalnych. Ale wkrótce po zakończeniu prac budowlanych, przeszedł modernizację. Dzięki położeniu metrowej warstwy betonu, wzmocnione zostało sklepienie; podwyższono też wały ziemne. Fort był znakomicie zamaskowany dzięki korzystnemu umiejscowieniu w terenie, a ostrzał z jego stoków zza warstwą roślinności, sięgał do 800 m. W 1897 r., w lewym narożniku czołowym obiektu umieszczono stanowisko armaty kalibru 10 cm. Fort posiadał również dwa tradytory na 4 działa, czyli stałe elementy fortyfikacji, przeznaczone do prowadzenia ognia bocznego (zachowane do dnia dzisiejszego, ale to już tylko jako ruiny). Od 1908 r. fort został eksperymentalnie otoczony drutem kolczastym pod napięciem, a na jego terenie wzniesiono betonową przeciwskarpę, niestosowaną w innych toruńskich warowniach. Wnętrze fortu oświetlano przy pomocy motoru na ropę. W 1911 r. eksperymentalnie podminowano część zewnętrznych murów opasowych i wysadzono je w powietrze, potem w roku następnym częściowo je odbudowano. Obiekt stale pełnił funkcję koszar. W 1920 r. wojska niemieckie, może nie tyle zniszczyły umieszczone w forcie instalacje telefoniczną i telegraficzną, co zdemontowały i zabrały opuszczając Polskę,podobnie jak mechaniczne elementy wyposażenia. W latach 1920  1922 fort stał pusty, a potem regularnie kwaterowano tutaj żołnierzy artylerii, którzy uczestniczyli w ćwiczeniach na pobliskim poligonie. W 1941 r. czasowo tylko przetrzymywano tutaj jeńców radzieckich, zanim skierowano ich do obozu na toruńskich Glinkach. Obecnie obiekt jest opuszczony, ale dostępny dla każdego, a to sprawia, że nie tylko zarasta dziką roślinnością, ale jest dewastowany i okradany z wszystkiego, na czym można jeszcze zarobić, przez co popada w ruinę. Na zdjęciu: Fragment Fortu XII na Podgórzu.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Fragment fortu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych