Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pośrodku Rynku

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Pośrodku Rynku

Tytuł zdjęcia: Pośrodku Rynku


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-05-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 877 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ratusz  siedziba samorządu mieszczańskiego w średniowieczu  stojący pośrodku Rynku Nowomiejskiego w Toruniu (na zdjęciu jego fronton), był i jest nadal głównym akcentem tego miejsca, przy prostokątnym układzie ulic przylegających do Rynku. Gotycką budowlę postawiono w II połowie XIV wieku na planie prostokąta. Jego bryłę przykrył dość wysoki, dwuspadowy dach, usytuowany pod ostrym kątem. Opierał się na ścianach parteru, gdzie mieściły się wysokie sale. Wąskoformatowe boki Ratusza zasłonięto fasadami, których szczyty wykończone zostały siedmioschodkowym wzorcem gotyckim. Ornamentację stanowiły blendy, czyli ślepe okna, w które wkomponowano mniejsze, ułożone rytmicznie. W ciągu wieków obiekt zmieniał swoje przeznaczenie  był też kościołem ewangelickim, cerkwią prawosławną, magazynem; obecnie jest siedzibą Fundacji TUMULT, założonej w 1989 r., a zajmującej się głównie organizacją Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Amatorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, a także realizowaniem działań w zakresie kultury i sztuki oraz nauk humanistycznych.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pośrodku Rynku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych