Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Korytarz w Forcie I

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Korytarz w Forcie I

Tytuł zdjęcia: Korytarz w Forcie I


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-04-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 856 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pod koniec lat siedemdziesiątych, za sprawą wojennych inżynierów, powstały armaty wyposażone w gwintowane lufy, których ogień sięgał na kilka kilometrów. Dla tego najnowszego wynalazku technicznej myśli militarnej nie były żadną przeszkodą jakiekolwiek budowle fortyfikacyjne w mieście. W związku z tym obronę Torunia przeniesiono na przedpole twierdzy, oddalone od centrum miasta o około 3 km i wzniesiono tam 7 nowoczesnych fortów artyleryjskich wyposażonych dużą ilość dział mogących zwalczać cele oddalone o 4 km. Były to budowle samowystarczalne z własnymi ujęciami wody i magazynami żywności; przez pewien czas mogły bronić się w całkowitym okrążeniu, a każda z nich posiadała dwie prochownie, w których można było zmagazynować około 50 ton czarnego prochu, laboratoria do wytwarzania amunicji oraz pomieszczenia do przechowywania dział i sprzętu. Wszystkie kazamaty i korytarze były przykryte ceglano-betonowym stropem i znajdowały się pod ziemnym nasypem. W każdym z fortów stacjonowało po 500 żołnierzy, którzy nie tylko obsługiwali forteczne urządzenia, ale także zajmowali pozycje obronne, znajdujące się na tzw. międzypolu, które przygotowane było specjalnie do obrony na obszarze pomiędzy fortami. Wszystkie forty połączone zostały drogą rokadową, która umożliwiała transport zarówno samego wojska, jak i zaopatrzenia, także w amunicję, a przy okazji mogła stanowić pozycję dla strzelców. W kilka lat później wzniesiono kolejne 7 fortów, tym razem dla piechoty. Miały one mniejszą załogę, bo około 200 osobową i nie posiadały tak dużej ilości armat, gdyż z czasem okazało się, że te ostatnie są bardziej skuteczne w niewielkich bateriach rozrzuconych na międzypolu, aniżeli w dużych fortach artyleryjskich, będących łatwym celem. Działa fortu piechoty służyły tylko do bezpośredniej obrony przed szturmem wroga. Na zdjęciu: Korytarz wewnątrz Fortu I.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Korytarz w Forcie I
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych