Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Płynie przez osiedle

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Płynie przez osiedle

Tytuł zdjęcia: Płynie przez osiedle


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-12-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1483 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dawniej nazywano ją Bachą; wypływa z jeziora Wieldządz i wpada do Drwęcy. Ale w ostatnich kilku wiekach bieg strugi (bo to tak na dobre nie jest rzeka), na skutek gospodarczej działalności człowieka, uległ daleko idącym zmianom. A wszystko zaczęło się w XIII wieku, kiedy to Krzyżacy wykopali sztuczny kanał, aby doprowadzić wody Bostoltza (tak nazywali strugę Krzyżacy) do rozbudowującego się zamku, w celu zasilenia fosy zamkowej i umożliwienia pracy młynom oraz browarom. Teraz ciek ten, nazywany Strugą Toruńską, jest ozdobą osiedla Rubinkowo i Osiedla Młodych oraz śródmieścia Torunia. Swój bieg kończy tuż przy moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły. Więcej na temat tego cieku można dowiedzieć się z artykułu pt. "Rzeka, która przepływa przez Toruń", jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 10/2015). Polecam tę lekturę. Na zdjęciu: Fragment Strugi Toruńskiej przepływającej przez Osiedle Młodych.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: rzeki  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Płynie przez osiedle
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych