Zaloguj siê | Zarejestruj siê
 

» Ubiory dawnych Polaków

Galeria: Toruñ W³±cz pokaz slajdów

 
Ubiory dawnych Polaków

Tytu³ zdjêcia: Ubiory dawnych Polaków


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-05-23
Zg³o¶ uwagi
Zg³o¶ uwagi
Ocena Oceñ zdjêcieDobre Bardzo dobreoceñ
¦rednia ocena: 4.00  Ocen: 13  Ods³on: 1445 

Z tego konta ju¿ oddano g³os na to zdjêcie. Mo¿na g³osowaæ tylko raz!

 

Proszê zaznaczyæ ocenê!

 
Opis: W toruñskim Muzeum Etnograficznym na sta³ej wystawie zatytu³owanej "Tajemnice codzienno¶ci  kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Ba³tyku (1850  1950)"  to jedna z najnowocze¶niejszych ekspozycji sta³ych w polskim muzealnictwie etnograficznym. W pomieszczeniach dawnego Arsena³u mo¿na zobaczyæ ¿ycie codzienne ludzi zamieszkuj±cych wsie i ma³e miasta ró¿nych regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi che³miñskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pa³uk, ziemi dobrzyñskiej i Krajny, bo ¶wiat cz³owieka roztacza siê pomiêdzy natur± a tworzon± przez niego kultur±. Ca³o¶æ jego ¿ycia jest wynikiem relacji obu tych sfer, na które wp³yw ma otaczaj±ca cz³owieka przyroda i to, jak i czym ludzie pracuj±, co i jak jedz± oraz w co siê ludzie ubieraj±. Na zdjêciu: Gablota ze strojami ró¿nych regionów Polski.
Miejscowo¶æ: Toruñ
Kraina: Dolina Wis³y
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: muzea  
Schowaj mapê

Toruñ

Toruñ - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, ¿e urodzi³ siê tu Miko³aj Kopernik - wie chyba ka¿dy; tak¿e i to, ¿e miasto le¿y nad Wis³±, chocia¿ jest to tylko czê¶ci± prawdy, poniewa¿ mo¿na równie¿ powiedzieæ, ¿e i nad Drwêc±, a i Struga - choæ to bardzo w±ziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w du¿ej swojej czê¶ci przep³ywa pod nim. Swoje uj¶cie ma w pobli¿u starego mostu drogowego im. Józefa Pi³sudskiego, gdzie wpada do Wis³y.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrze¿ny Toruñ, le¿y ju¿ na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadzi³ s³ynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzy¿acy, tworz±c pañstwo krzy¿ackie, nadali miastu trochê wspó³czesno¶ci. Ale na skutek czêstych powodzi, trzeba by³o je przenie¶æ na wy¿sze tereny (obecnie jest to ¶ródmie¶cie Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruñski", który zakoñczy³ wielk± wojnê polsko-krzy¿ack±, trwaj±c± 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuch³a ju¿ w 1454 r. i trwa³a kolejne 13 lat. W po³owie XVII w. rozpoczêto budowê fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat pó¼niej, ludno¶æ zdziesi±tkowa³a d¿uma. W 1793 r. do Torunia wkroczy³y wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyni³y siê do rozwoju miasta.

II wojna ¶wiatowa, na szczê¶cie, oszczêdzi³a Toruñ, który dzi¶ jest prê¿nym o¶rodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupad³. Najwiêksze przedsiêbiorstwa w mie¶cie, jakimi siê szczycono, chocia¿by: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo ca³kowicie przesta³y istnieæ, albo dzia³aj± w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruñ poszczyciæ siê mo¿e zabytkami, które w 1997 r. wpisane zosta³y na listê ¦wiatowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjêcie w kategorii Kraina: Ubiory dawnych Polaków
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych