Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Toruń ma wiele legend, ale jedna z nich dotyczy plagi żab, które przed wiekami nawiedziły miasto w wyniku wiosennych powodzi i płazy szybko się zadomowiły na ulicach, w kościołach, w parkach... Swoją liczebnością przewyższały nawet ilość mieszkańców i nikt nie wiedział, w jaki sposób pozbyć się tego problemu. Burmistrz miasta w obawie przed ogłoszeniem nowych, wcześniejszych wyborów, w tej sytuacji z pewnością przegranych ogłosił, że ten, kto znajdzie sposób, by płazy zlikwidować, otrzyma wysoką nagrodę oraz dostanie jego córkę za żonę. Chętnych było wielu, ale tylko jednemu udało się to dokonać. Był to młody flisak, który od dawna podkochiwał się w córce burmistrza, ale był zbyt biedny, by mieć szansę na jej poślubienie. A w jaki sposób udało się mu dokonać tego, czego nikomu innemu się nie udało? Otóż: wyszedł na środek Starego Rynku i zaczął grać na skrzypcach tak pięknie, że zasłuchane żaby w dźwięki granej melodii, wszystkie skupiły się wokół chłopaka. Widząc wokół siebie płazy, nie przerywając grania, zaczął powoli iść w stronę miejskiej bramy. Gdy wyszedł już poza miasto, skierował się na rozległe bagna. Stąd było żabom już zbyt daleko, by wrócić z powrotem do miasta. Wkrótce potem odbyło się wesele flisaka z piękną córką burmistrza, a mieszkańcy miasta z wdzięczności, za pozbycie się plagi, postawili flisakowi na Rynku pomnik.
O ciekawej historii powstania tego pomnika można dowiedzieć się z materiału pt. Pomnik - studzienka Flisaka", jaki na swoim blogu PO TORUNIU zamieścił mój syn, Michał. Warto zapoznać się z tym materiałem.
http://potoruniu.blogspot.com/2018/01/pomnik-studzienka-flisaka.html
Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.
Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.
W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.
II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.