Zaloguj siê | Zarejestruj siê
 

» Nietypowy obiekt

Galeria: Toruñ W³±cz pokaz slajdów

 
Nietypowy obiekt

Tytu³ zdjêcia: Nietypowy obiekt


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2021-02-13
Zg³o¶ uwagi
Zg³o¶ uwagi
Ocena Oceñ zdjêcieDobre Bardzo dobreoceñ
¦rednia ocena: 4.00  Ocen: 13  Ods³on: 1727 

Z tego konta ju¿ oddano g³os na to zdjêcie. Mo¿na g³osowaæ tylko raz!

 

Proszê zaznaczyæ ocenê!

 
Opis: Na rogu ulic: Piekary i Fosy Staromiejskiej w Toruniu jest nietypowy, walcowaty obiekt wybudowany z ¿ó³tej ceg³y. To wiêzienie z XIX wieku powszechnie nazywane "okr±glakiem" (na zdjêciu), a rozwi±zania zastosowane w tej budowli umo¿liwia³y sta³y nadzór nad wiê¼niami. W czasie II wojny ¶wiatowej mie¶ci³a siê tu siedziba gestapo, a obecnie  Areszt ¦ledczy. Wiêcej nie tylko na temat tej "beczki"  jak niektórzy okre¶laj± ten budynek  mo¿na dowiedzieæ siê z artyku³u pt. "¦wiat zza krat, czyli toruñskie wiêziennictwo na przestrzeni wieków", jaki opublikowa³em w ekskluzywnym miesiêczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 10/2015). Polecam tê lekturê.
Miejscowo¶æ: Toruñ
Kraina: Dolina Wis³y
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: inne zabytki  
Schowaj mapê

Toruñ

Toruñ - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, ¿e urodzi³ siê tu Miko³aj Kopernik - wie chyba ka¿dy; tak¿e i to, ¿e miasto le¿y nad Wis³±, chocia¿ jest to tylko czê¶ci± prawdy, poniewa¿ mo¿na równie¿ powiedzieæ, ¿e i nad Drwêc±, a i Struga - choæ to bardzo w±ziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w du¿ej swojej czê¶ci przep³ywa pod nim. Swoje uj¶cie ma w pobli¿u starego mostu drogowego im. Józefa Pi³sudskiego, gdzie wpada do Wis³y.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrze¿ny Toruñ, le¿y ju¿ na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadzi³ s³ynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzy¿acy, tworz±c pañstwo krzy¿ackie, nadali miastu trochê wspó³czesno¶ci. Ale na skutek czêstych powodzi, trzeba by³o je przenie¶æ na wy¿sze tereny (obecnie jest to ¶ródmie¶cie Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruñski", który zakoñczy³ wielk± wojnê polsko-krzy¿ack±, trwaj±c± 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuch³a ju¿ w 1454 r. i trwa³a kolejne 13 lat. W po³owie XVII w. rozpoczêto budowê fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat pó¼niej, ludno¶æ zdziesi±tkowa³a d¿uma. W 1793 r. do Torunia wkroczy³y wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyni³y siê do rozwoju miasta.

II wojna ¶wiatowa, na szczê¶cie, oszczêdzi³a Toruñ, który dzi¶ jest prê¿nym o¶rodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupad³. Najwiêksze przedsiêbiorstwa w mie¶cie, jakimi siê szczycono, chocia¿by: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo ca³kowicie przesta³y istnieæ, albo dzia³aj± w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruñ poszczyciæ siê mo¿e zabytkami, które w 1997 r. wpisane zosta³y na listê ¦wiatowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjêcie w kategorii Kraina: Nietypowy obiekt
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Stefan Sapeta   Dodano: 2021-02-13  19:48:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie