Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» W miejsce Domu Pogrzebowego

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
W miejsce Domu Pogrzebowego

Tytuł zdjęcia: W miejsce Domu Pogrzebowego


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2017-02-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1814 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1991 r. kirkut wraz z całą infrastrukturą wpisany został do rejestru zabytków, ale było to już dużo za późno, bo już w 1972 r. toruńscy komuniści zdecydowali, że na jego miejsce stworzony zostanie park osiedlowy wraz z placem zabaw dla dzieci. W opuszczonym Domu Pogrzebowym pijacy urządzali sobie melinę, a bawiąca się dzieciarnia, skakała po dachu. Nie zabezpieczony przez nikogo, zostawiony na pastwę losu, wnet został rozkradziony z wszystkiego, co mogło się jeszcze komuś przydać; raz nawet stanął w płomieniach. Zanim spychacz zakończył powolną jego agonię, mieszkańcy pobliskich domów rozkradli drewniane elementy, przeznaczając je na rozpałkę. Dziś w tym miejscu stoi sporych rozmiarów tablica ze zdjęciem obiektu z okresu swojej świetności, a pod nim opis w języku polskim i hebrajskim. Błąd, jaki wkradł się do treści opisu dotyczy nazwy ulicy, przy której kirkut stoi, bo nie jest to  jak na tablicy podano  ul. Puławskiego, lecz Pułaskiego. To zasadnicza różnica, bowiem Puławski (Kazimierz) był pilotem, inżynierem i konstruktorem lotniczym, twórcą polskich myśliwców; natomiast Pułaski (Kazimierz Michał Władysław Wiktor) herbu Ślepowron  to generał, bohater walk o wolność narodu polskiego i amerykańskiego, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej. Kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat tego kirkutu i poznać sylwetkę pierwszego oficjalnego rabina Torunia, niech sięgnie do mojego artykułu pt. Kirkut i Kaliszer w Toruniu, jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 7-9/2016). Polecam tę lekturę.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: W miejsce Domu Pogrzebowego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych