Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Liceum z XV wieku

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Liceum z XV wieku

Tytuł zdjęcia: Liceum z XV wieku


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2015-10-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1764 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Toruńskie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (na zdjęciu) jest spadkobiercą tradycji protestanckiej szkoły półwyższej. To ówczesne Gimnazjum Akademickie, założone zostało w 1568 r.; jest więc jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. A trzeba wiedzieć, że absolwentami tej placówki byli m.in.: JÓZEF BILEWSKI  lekkoatleta i mistrz Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą; olimpijczyk, ale i kapitan artylerii Wojska Polskiego, a zarazem ofiara zbrodni katyńskiej. PIOTR CAŁBECKI  samorządowiec i polityk, a od 2006 r. marszałek woj. kujawsko-pomorskiego. JERZY GODZISZEWSKI  pianista, pedagog i profesor zwyczajny Akademi Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. BERNARD JARUSZEWSKI  Sługa Boży Kościoła Katolickiego, aresztowany w 1943 r., przetrzymywany najpierw w bydgoskim więzieniu, a potem przewieziony do Auschwitz-Birkenau, a w 1944 r. do Mauthausen-Gusen, gdzie zmarł z wyczerpania, dobity zastrzykiem z fenolu. ZBIGNIEW LENGREN  rysownik, karykaturzysta, grafik i ilustrator; autor wielu plakatów i scenografii. SAMUEL LINDE  polski leksykograf, językoznawca, tłumacz, pedagog, bibliotekarz i bibliofil; autor pierwszego słownika języka polskiego. STANISŁAW PRZYBYSZEWSKI  poeta, pisarz, dramaturg i nowelista okresu Młodej Polski; skandalista i przedstawiciel cyganerii krakowskiej oraz dekadentyzmu. SAMUEL THOMAS VON SÖMMERING  niemiecki lekarz, anatom, fizyk, paleontolog i wynalazca; urodził się w Toruniu i tu pobierał pierwsze nauki. STEFAN SZUMAN  pedagog, psycholog i lekarz; wykazywał uzdolnienia muzyczne i plastyczne; zajmował się malarstwem i grafiką. SŁAWOMIR WIERZCHOLSKI  dziennikarz radiowy i prasowy; wokalista, wirtuoz gry na harmonijce ustnej, autor tekstów piosenek i kompozytor; założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa; członek Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video. RAFAŁ BRYNDAL  dziennikarz Radia Zet, autor tekstów piosenek, satyryk; twórca zespołów kabaretowych, sztuk teatralnych i scenariuszy sitcomów; w latach 2010-2012 był redaktorem naczelnym miesięcznika kulturalnego Bluszcz, a od 2013 r. jest redaktorem naczelnym magazynu literacko-kulturalnego Chimera. WALDEMAR SZWIEC (vel Ignacy Zaciętowski vel Ignacy Szczerbak)  podporucznik rezerwy artylerii, cichociemny; w czasie II wojny światowej posługiwał się pseudonimami: Jakub, Robot, Dal i Ryś.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Liceum z XV wieku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych