Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Przebieg STRUGI TORUŃSKIEJ

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Przebieg  STRUGI TORUŃSKIEJ

Tytuł zdjęcia: Przebieg STRUGI TORUŃSKIEJ


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2015-05-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1876 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Gdy Krzyżacy opanowali Toruń, postanowili wodami - choć wąskiej i płytkiej rzeczki, ale długiej na ponad 51 km - zasilić zarówno fosę zamkową, jak i umożliwić pracę młynom i browarom w mieście. Przekopali więc kanał w miejscowości Grębocin i tu następuje rozdział wód na STRUGĘ LUBICKĄ, która przepływając przez Bielawy, dociera do Lubicza, gdzie wpada do Drwęcy, oraz na STRUGĘ TORUŃSKĄ, która biegnie przez osiedle Mokre, wpada do stawu nazywanego Kaszownikiem, a dalej płynie krytym kanałem pod śródmieściem i Starym Miastem, i wpada do Wisły dwoma odnogami. Jedna odnoga przepływa przez teren Muzeum Etnograficznego, a dalej ma koryto w osi ulicy Czerwona Droga (nazwa ta pochodzi ze względu na czerwone łożysko rzeki) i przez dawne Ogródki Jordanowskie, by wreszcie wyjść na powierzchnię za Placem Rapackiego, w tzw. Dolinie Marzeń, a stąd wypływa dwoma wylotami umiejscowionymi w średniowiecznym miejskim murze obronnym, tuż przy moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego i spływa do Wisły. Druga odnoga przebiega pod ulicą Uniwersytecką, a dalej do pozostałości kościoła podominikańskiego oraz pod średniowiecznym Mostem Paulińskim i ulicą Strumykową (stąd zapewne nazwa ulicy) aż do przedzamcza krzyżackiego zamku i tu, poza murami obronnymi zamku, spływa do Wisły.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: przyroda rzeki  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Przebieg STRUGI TORUŃSKIEJ
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych