Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» na toruńskim Starym Rynku

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
na toruńskim Starym Rynku

Tytuł zdjęcia: na toruńskim Starym Rynku


Autor: Słonecznik (Maryla)
Data dodania: 2014-08-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1597 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dawno dawno temu powódź za powodzią przetaczały się przez miasto Toruń. Gdy plaga powodzi ustała na miasto spadła kolejna plaga. Plaga wstrętnych oślizgłych żab które skakały po ulicach wchodziły do domów i do piwnic. Mieszkańcy mimo usilnych starań nie byli w stanie poradzić sobie z tą plagą. Zwrócili się więc do burmistrza by ten rozwiązał problem i opanował sytuację. Burmistrz długo się zastanawiał ale nie wiedział w jaki sposób może rozwiązać żabi problem. Wydał stosowny edykt w sprawie walki z żabami ale mieszkańcy byli bezsilni. Ponieważ mieszkańcy byli coraz bardziej niezadowoleni burmistrz wydał orędzie które rozesłał na cztery strony świata w którym ogłosił, że śmiałek który rozwiąże żabi problem otrzyma pokaźną kwotę pieniędzy a także piękną córkę Burmistrza. Odpowiedź na orędzie była zdumiewająca wielu śmiałków zjeżdżało się do Torunia jednak nikt nie był w stanie uporać się z żabami. Mieszkańcy zaczęli tracić nadzieje na pozbycie się żabiej plagi i wtedy pojawił się przed burmistrzem młody ubogi Flisak i podjął się rozwiązania problemu, a ponieważ od dłuższego już czasu podkochiwał się w córce Burmistrza miał podwójną motywację. Zdobycie pokaźnej kwoty oraz wymarzonej żony.Burmistrz z ogromnym sceptycyzmem podszedł do młodego Flisaka, który niczym szczególnym się nie wyróżniał, ale ponieważ każdy miał prawo spróbować zgodził się na jego pomoc. Następnego dnia z samego rana Flisak stanął na Starym Rynku w Toruniu ze skrzypkami. Żaby głośno rechotały tak że człowiek nie słyszał własnych myśli. Flisak wziął skrzypki w ręce i zaczął grać. Najpierw delikatnie ledwo słyszalnie potem coraz głośniej. Nagle na Starym Rynku zapanowała cisza słychać było tylko cudowne dźwięki które rozchodziły się ze skrzypek. Żaby przestały kumkać i stanęły jak zamurowane i zapatrzone w zaczarowany instrument. Gdy Flisak zobaczył, że żaby patrzą się na niego jak zahipnotyzowane ruszył pomału w kierunku bramy Chełmińskiej. Żaby zahipnotyzowane jego piękną muzyką ruszyły za nim. Flisak szedł tak długo aż doszedł na bagniste przedmieścia Torunia i tu przestał grać. Żaby już nie wróciły do Torunia (http://wtoruniu.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=151:legenda-o-flisaku-i-abach&catid=36:legendy&Itemid=64)
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: na toruńskim Starym Rynku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuję ślicznie.

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2015-02-28  18:23:37
I z kamienia można usłyszeć muzykę

Autor: Andrzej Karpacz   Dodano: 2015-01-29  22:38:51
I fotografia i opis .....:)

Autor: borowiak   Dodano: 2014-08-27  09:08:31
Pięknie pokazane :) Ciekawy opis :)

Autor: ElaJ   Dodano: 2014-08-27  06:53:11
zobacz wszystkie komentarze w serwisie