Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół p.w. św. Trócy

Galeria: Tykocin Włącz pokaz slajdów

 
Kościół p.w. św. Trócy

Tytuł zdjęcia: Kościół p.w. św. Trócy


Autor: Jan Bogdan Boczko
Data dodania: 2013-02-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1206 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zespół architektoniczny kościoła parafialnego w Tykocinie św. Trójcy wraz zabudowaniami wyraźnie wzorowany był na sztuce francuskiej. Kościół z fundacji Jana Klemensa Branickiego powstał w latach 1740-1750. Wzniesiony był jako rodowe mauzoleum, później przekazany księżom misjonarzom. Elegancką białą fasadę kościoła zdobią dwie wieże usytuowane po bokach i połączone arkadami z bryłą świątyni. Wnętrze rokokowe o wysokiej randze artystycznej. Ołtarz główny barokowo-rokokowy pozłacany i bogato zdobiony. W środku obraz św. Trójcy namalowany przez Szymona Czechowicza w latach 1749-50. Organy należą do najcenniejszych instrumentów w Polsce. Obok wejścia do świątyni znajdują się portrety fundatorów: Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli z Poniatowskich, siostry króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (wykonał S.A. Mirys). Na placu kościelnym kule armatnie wydobyte z dna pobliskiej Narwi. Przed kościołem plac paradny z pomnikiem Stefana Czarnieckiego (jeden z najwcześniejszych w Polsce świeckich pomników wolnostojących). Całość tworzy zespół architektoniczny naśladujący rozwiązania rezydencjonalne, mający przypominać podróżującym traktem wileńsko-warszawskim świetność i pobożność fundatorów Gryfitów-Branickich. źródło KAI
Miejscowość: Tykocin
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Tykocin

Tykocin to bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Zachowane zabytki oraz układ przestrzenny sprawiają, że jest to także najcenniejszy zespół architektoniczny na Białostocczyźnie i jeden z najcenniejszych w kraju.

W centrum miasteczka znajduje się stary rynek w kształcie wydłużonego trapezu, który jest osią miasteczka. Na jego środku stoi pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 r. dłuta Pierre Coudraya, będący jednym z pierwszych świeckich pomników w Polsce.

We wschodniej pierzei rynku znajduje się niezwykle reprezentacyjny barokowy kościół Świętej Trójcy z l. 1742 - 49 o układzie przestrzennym przypominającym świeckie założenia pałacowe z XVIII w. W miasteczku zachowała się także zabytkowa synagoga z 1642 r., w której mieści się muzeum judaistyczne oraz odbudowany z ruiny zamek wzniesiony w 2 poł. XV wieku.

Tykocin bywa często nazywany podbiałostockim Kazimierzem i trzeba przyznać, że trafne to stwierdzenie. Tutejszy klimat, malownicze położenie nad brzegiem Narwi, parterowe, drewniane domy z XVIII i XIX wieku, dominujący na uliczkach bruk sprawiają, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół p.w. św. Trócy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
piękne

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2013-02-05  20:32:28
Fajne spojrzenie z przeciwległego brzegu Narwi :)

Autor: NEMO   Dodano: 2013-02-05  20:24:53
Kompozycja i wykonanie bardzo dobre. Miło oglądać Twoje piękne prace. Jest mi miło choćby z tego powodu, że zdjęcia są bardzo estetycznie wykonane, a region dla mnie prawie nieznany.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-02-05  14:53:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie