Sieprc swoj± nazwê wzi±³ podobno od kszta³tu doliny Sierpienicy podobnej do sierpa. W mie¶cie zachowa³o siê sporo zabytkowych domów przewa¿nie z 1 po³. XIX w. Domy drewniane maj± charakterystyczne wysokie przyziemia i schodki prowadz±ce do wej¶cia umieszczonego przewa¿nie w g³êbokiej wnêce.
W miasteczku zachowa³y siê trzy interesuj±ce zabytki sakralne: kilkakrotnie przebudowywany gotycki ko¶ció³ parafialny z pó¼nobarokowymi o³tarzami, po³o¿ony na drugim brzegu rzeki pó¼nogotycki ko¶ció³ Benedyktynek (1483 r.) z XIV - wiecznym pos±giem Matki Boskiej oraz ko¶ció³ ¦wiêtego Ducha, dawniej szpitalny, zbudowany w 1513 roku z fundacji króla Zygmunta I Starego.
Zabytki budownictwa ¶wieckiego reprezentuje w miasteczku klasycystyczny ratusz z 1 po³. XIX w. oraz stara chata zwana "Kasztelank±", prawdopodobnie z XVIII w.
2 km od centrum Sierpca, przy drodze do Torunia, znajduje siê skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej. Na malowniczym terenie nad Sierpienic± o pow. 60 ha mo¿emy podziwiaæ trzy zespo³y wiejskie oparte na uk³adach przestrzennych rzêdówki, placowego przysió³ka drobnoszlacheckiego i ulicówki nadrzecznej oraz zespó³ dworski.