Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Galeria: Łęczyca Włącz pokaz slajdów

 
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Tytuł zdjęcia: Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2011-01-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2122 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Łęczyca
Kraina: Ziemia Łódzka
Województwo: łódzkie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Łęczyca

W Łęczycy znajduje się jeden z ciekawszych zamków w Polsce zbudowany przez jednego z naszych najważniejszych królów. Mowa o Kazimierzu Wielkim. Miasto i jego zamek upodobali sobie nie tylko późniejsi władcy: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza, lecz także legendarny diabeł Boruta, którego spotykano pod postacią sowy czy konia galopującego po podłęczyckich polach. Dziś Boruta siedzi w zamkowych lochach i pilnuje skrzyń ze złotem.

Zamek w Łęczycy jest zachowany dobrze tylko częściowo - skrzydła północne i wschodnie nie należą do okazałych i znacznie odbiegają urodą od pozostałej części budowli. Warto zajrzeć do muzeum mieszczącego się w wieży bramnej, gdzie znajdują się eksponaty związane z historią regionu, okoliczną sztuką ludową i ponad 400 figurek diabłów. Ta część ekspozycji jest chyba najciekawsza, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających. Większość z rzeźb stanowią wizerunki Boruty, nie zabrakło też jednak Lucyfera i Rokity.

Samo miasto również prezentuje się ciekawie, poczynając od zabudowanego kolorowymi kamieniczkami rynku, na którym wznosi się klasycystyczny ratusz. Zachowało się tu sporo budowli, które zostały wpisane do rejestru zabytków - m.in. kilkusetletnie kościoły, ratusz, baszta obronna oraz XIX-wieczne domy. Spis zamyka dwustuletni park miejski.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Wnętrza kościelne są bogate pod względem historycznym tylko szkoda, że wiekszość jest zamknieta szczególnie te na wioskach. W tym przypadku akurat była krata, przez co otwór przez który mogłem wsadzić obiektyw był z boku, a nie idealnie na wprost ołtarzu.

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2011-01-23  17:43:09
Wspaniałe wnętrze. Kościoły zawsze zatrzymują mnie na dłużej, po prostu tyle tam wspaniałości, że grzechem byłoby obejrzeć je tylko pobieżnie.

Autor: piotr55   Dodano: 2011-01-23  16:05:50
zobacz wszystkie komentarze w serwisie