Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Klaryski przybyły do Zamościa w 1676 roku ze Starego Sącza. W 1757r. Jan Jakub Zamoyski ufundował trójskrzydłowy, jednopiętrowy budynek klasztorny, dobudowany do kościoła w stylu barokowym wzniesionego w XVII w. z fundacji Anny Zamoyskiej z Gnińskich, żony IV ordynata Marcina, a wg projektu architekta J. M.Linka. W 1782 r. klaryski opuściły Zamość na mocy dekretu cesarza Józefa II nakazującego kasatę zakonów kontemplacyjnych. W 1817r. zespół klasztorny przebudowano na cele świeckie, skuto ozdoby kościelne w tym dwa szczyty, rozebrano sygnaturkę, a wnętrze świątyni podzielono stropem. W okresie międzywojennym mieściła się tu komenda policji, a także lazaret i stajnie. Do 1986 r. kompleks był siedzibą Domu Dziecka, potem przez wiele lat niszczał i ostatecznie groził zawaleniem. Po przeprowadzeniu generalnego remontu z odtworzeniem stylowej fasady, wieży, dachu oraz szczytów (w trakcie którego na ścianie odkryto zabytkowe polichromie!) i adaptacji
dawnego kościółka na salę koncertową, służy teraz Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Szymanowskiego.
Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".
Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.