Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamość - renesansowe miasto idealne

Galeria: Zamość Włącz pokaz slajdów

 
Zamość - renesansowe miasto idealne

Tytuł zdjęcia: Zamość - renesansowe miasto idealne


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2011-04-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5339 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Plan Zamościa nakreślony w 1580 r. przez włoskiego architekta Bernarda Moranda -łączący racjonalizm z humanistycznym przekonaniem o doskonałości ludzkiego ciała - przypomina sylwetkę człowieka. Ratuszowi przypada w nim miejsce serca. Jego wyniosła bryła o trzech kondygnacjach z liczącą 52 metry wieżą wznosi się nad sąsiadującymi z nim kamienicami, a dwuskrzydłowe schody, wysunięte daleko przed elewację, zdają się obejmować rynek. Gmach, który zbudował Morando pod koniec XVI w., był dwukrotnie przebudowywany, monumentalne schody powstały w XVIII w. Dziś łączy w sobie cechy manieryzmu i baroku. Również inne reprezentacyjne budowle miasta były przebudowywane. Zachował się jednak w pełni jego renesansowy układ urbanistyczny. W Zamościu, zbudowanym w ciągu niespełna 20 lat "na surowym korzeniu" przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, urzeczywistniła się w kształcie skończonym i doskonałym jedna z wielkich wizji włoskiego odrodzenia - koncepcja miasta idealnego.Kamienice ormiańskie Kwadratowy rynek o boku 100 metrów nawiązuje do wzorów antycznego placu publicznego, który miał pełnić funkcje reprezentacyjne, a nie handlowe. Opasują go arkadowe podcienia, z których wchodziło się do sklepów i winiarni. Najpiękniejsze kamienice - z barwnymi fasadami, ozdobnymi attykami, płaskorzeźbami, bogatą stiukową dekoracją przedstawiającą smoki, anioły i orientalne motywy roślinne i zwierzęce -wybudowali obok ratusza kupcy ormiańscy. Inne należały do Greków, Polaków i Żydów.Katedra Katedra zamojska, również projektu Moranda, stanowi odwzorowanie układu urbanistycznego miasta w 15-krotnym pomniejszeniu. Zachowała się w prawie niezmienionym stanie i uchodzi za jedną z najwspanialszych budowli sakralnych w kraju. Jej wnętrze, w przeciwieństwie do dość przysadzistej bryły, zaskakuje gotycką jeszcze wzniosłością oraz prostym rytmem okien i wysmukłych filarów. Najcenniejszym w niej zabytkiem jest srebrne rokokowe tabernakulum, dzieło złotników wrocławskich.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: renesans  
Schowaj mapę

Zamość

Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".

Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamość - renesansowe miasto idealne
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Patrząc na to zdjęcie wydaje się mi, że stoję na rynku i patrzę na ratusz...Miłych, spokojnych i wesołych Świąt Wielkiejnocy życzę Ci Marku ;)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2011-04-23  11:13:17
Piękna renesansowa perełka Zamościa:))) Dzięki za wyczerpujący opis:)

Autor: Halina   Dodano: 2011-04-23  09:25:34
Cudo:)

Autor: Gosc_serwisu2   Dodano: 2011-04-22  21:01:25
Bardzo okazale prezentuje się zamojski ratusz w wiosennym słońcu:) Kwiaty wzbogacają kolorystykę zdjęcia i dodają ciepłego uroku. Pozdrawiam świątecznie:)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2011-04-22  19:32:17
Doskonałe ujęcie wspaniałej renesansowej perełki.

Autor: Szymon01   Dodano: 2011-04-22  18:39:29
zobacz wszystkie komentarze w serwisie