Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Miasto otaczał mur obronny z siedmioma bastionami typu nowowłoskiego. Od południa dostępu do twierdzy Zamość broniła Wielka Zalewa, od zachodu zabagnione łąki, a od północy oraz wschodu, szeroka i głęboka fosa. Istotnym elementem fortyfikacji był bastion wzniesiony na planie pięcioboku, przystosowany do ogniowej obrony przyległych odcinków kurtyny, fosy, sąsiednich bastionów, a także przedpola. Dwa przednie boki bastionu tworzące wysunięty na przedpole szpic nazywane czołami (lewe i prawe), dwa tylne stykające się z kurtynami - barkami (lewy i prawy), zaś piąty bok, zwany szyją, otwarty był do wnętrza twierdzy.
Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".
Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.
Autor: Krzysztof Wydra Dodano: 2010-05-15 17:35:19