Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kościół franciszkanów był największą świątynią w Zamościu i jedną z największych w Polsce. Jego budowę rozpoczęto w 1637 r., a pierwszą mszę odprawiono osiemnaście lat później. Fundatorami świątyni byli: II ordynat Tomasz Zamoyski i jego małżonka Katarzyna z Ostrogskich. Po kasacie klasztoru w 1784 r., kościół zamieniono na magazyn wojskowy, a w 1840 r. przebudowano na koszary. Po 1918 r. w gmachu ulokowano różne instytucje m.in. muzeum i kinoteatr Stylowy. W latach powojennych część pomieszczeń przeznaczono na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Począwszy od lat międzywojennych Kościół czynił starania o odzyskanie świątyni, w wyniku których w 1993 r., po dwustu latach, Franciszkanie wrócili w jej mury. XIX-wieczne przebudowy znacznie zubożyły budowlę, ale zachowane elementy kamieniarskie, a zwłaszcza korynckie pilastry i barokowy portal na zachodniej ścianie (dawniej główne wejście), przypominają o jej dawnej świetności. (http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/page/314/kosciol-franciszkanow.html)
Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".
Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.
Autor: Nika Dodano: 2013-02-20 18:26:14