Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamość - podcienia kamienicy przy Rynku Solnym oraz ulica Zamenhofa

Galeria: Zamość Włącz pokaz slajdów

 
Zamość - podcienia kamienicy przy Rynku Solnym oraz ulica Zamenhofa

Tytuł zdjęcia: Zamość - podcienia kamienicy przy Rynku Solnym oraz ulica Zamenhofa


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-12-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3997 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Charakterystyczną cechą włoskiej architektury z tego okresu były właśnie podcienia, które przynosiły strudzonych upałem przechodniom ulgę. Dawały schronienie spacerującym po rozgrzanym w słońcu placu oraz prowadziły do wnętrza mieszkań, kupieckich kantorów oraz winiarni w chłodnych piwnicach kamienic. Jeśli chodzi o Rynek Solny, to nazwa jego pochodzi od handlu składowaną tu solą, sprowadzaną z Drohobycza i Wieliczki. Od początku istnienia był to plac targowy, posiadający różnorodną zabudowę. Widoczny na zdjęciu fragment kamienicy, to kamienica narożna, zdobiona na całej szerokości fryzem podokiennym z motywem wici roślinnej wychodzącej z dzbana.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Zamość

Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".

Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamość - podcienia kamienicy przy Rynku Solnym oraz ulica Zamenhofa
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych