Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jeden ze śmigielskich wiatraków

Galeria: Śmigiel Włącz pokaz slajdów

 
Jeden ze śmigielskich wiatraków

Tytuł zdjęcia: Jeden ze śmigielskich wiatraków


Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)
Data dodania: 2011-07-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4187 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W równinnej Wielkopolsce niewiele jest miasteczek położonych na wyżynie. Do tych nielicznych należy liczący 5,5 tys. mieszkańców Śmigiel, leżący na krawędzi Wysoczyzny Leszczyńskiej. Mieszkający tu dawniej Niemcy ukuli nawet powiedzenie: "Schmiegel liegt auf dem Hügel" (Śmigiel leży na pagórkach). Położone na wzgórzach miasto posiadało bardzo dogodne warunki do budowy wiatraków. Miasto powstało w późnym średniowieczu (przed 1400 r.) na jednym ze wzgórz. Dlaczego bywa określane "miastem wiatraków"? Wskazuje na to jego nazwa, pochodząca od śmigów - skrzydeł wiatraka. Śmigielskie wiatraki stanowiły niegdyś znany punkt orientacyjny dla wędrowców i kupców. Według legendy było ich kiedyś około 100, ale nigdy nie osiągnięto tej liczby. Zawsze gdy wybudowano setny, któryś z istniejących się spalił, albo powaliły go wiatry... Czas okazał się dla nich nieubłagany - wszystkie uległy zniszczeniu. Jednak tradycja zobowiązuje. W latach 1979-1980 przeniesiono tu z pobliskich wsi dwa XVIII-wieczne koźlaki. Otoczone troskliwą opieką, wieńczą grzbiet pagórka na skraju zabudowań od strony Kościana i są symbolem miasta.
Miejscowość: Śmigiel
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Śmigiel

Śmigiel to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie kościańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Śmigiel.

Śmigiel był znaczącym ośrodkiem innowierców: arian i luteranów. W II poł. XVI wieku istniała w mieście duża gmina ariańska. Za ich czasów wybudowano szkołę ariańską, która cieszyła się sławą w całej Polsce. Luteranizm znalazł wyznawców wśród kupców i rzemieślników pochodzenia niemieckiego. Najbardziej znanym pastorem był Martin Adelt, autor kroniki miasta z 1741 r.

Rozwojowi gospodarczemu miasta sprzyjało jego położenie przy ważnym szlaku komunikacyjnym prowadzącym z Poznania do Głogowa. Niegdyś w Śmiglu odbywało się 7 jarmarków w roku oraz cotygodniowe targi bydła. W XVI w. w kilku stawach założono hodowle bardzo użytecznych w lecznictwie pijawek, które wysyłano do wielu krajów europejskich i azjatyckich - nawet do Chin.

Śmigiel posiadał niegdyś bardzo obfite źródła zdrowej i smacznej wody. Dobrej wody używano do produkcji wybornego, znanego śmigielskiego piwa. Śmigiel stracił możliwość rozwoju w latach 1854 - 1857, z chwilą wybudowania omijającej go linii kolejowej Poznań - Leszno - Wrocław. W roku 1900 oddano do użytku kolejkę wąskotorową, ale mimo poprawy sytuacji miasto już nigdy nie odrodziło się jako znaczący ośrodek gospodarczy.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jeden ze śmigielskich wiatraków
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
dzięki, mnie zachwyciły oba te wiatraki, ogólnie Wielkopolska jest "wiatrakowa", o czym nie wiedziałam wcześniej. Wiele z nich jest odnowionych i w bardzo dobrym stanie. pozdrawiam:0)

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-07-10  14:40:28
Oooo... zachwycił mnie ten wiatrak !!

Autor: Piotr Maciejewski   Dodano: 2011-07-09  11:11:59
Stylowa praca - :))) L

Autor: Helena Szuster-Kowalczyk   Dodano: 2011-07-07  10:43:10
zobacz wszystkie komentarze w serwisie