Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» arkadia

Galeria: Arkadia Włącz pokaz slajdów

 
arkadia

Tytuł zdjęcia: arkadia


Autor: Dariusz Świętochowski
Data dodania: 2013-10-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3233 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W Arkadii mieści się ogród romantyczny w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich (1753-1821), żonę Michała Hieronima Radziwiłła właściciela pobliskiego Nieborowa. Głównym projektantem Arkadii był Szymon Bogumił Zug, część projektów była autorstwa Jana Piotra Norblina, Aleksandra Orłowskiego, Józefa Sierakowskiego, a później Henryka Ittara. Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła w 1778 roku, a rozwijała go i komponowała do swojej śmierci. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwoma wyspami. W 1945 Park w Arkadii wraz z pobliskim zespołem parkowo-pałacowym w Nieborowie stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
Miejscowość: Arkadia
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: parki  
Schowaj mapę

Arkadia

W Arkadii znajduje się najsłynniejszy ogród romantyczny w Polsce. Założony został w 1778 r. przez żonę właściciela niedalekiego Nieborowa, księcia Michała Radziwiłła, Helenę. Stronę architektoniczną i ogrodniczą Arkadii, czyli krainy szczęśliwości, opracował architekt Bogumił Zug, a później Henryk Ittar przy ścisłym współudziale księżnej. Do utworzenia parku zwieziono tysiące okazów drzew i krzewów, z okolicznych pól ściągnięto setki głazów, osuszono i uregulowano brzegi rzeczki Łupii (Skierniewki), urządzono staw i kaskady, sprowadzono starożytne nagrobki, urny, wazy oraz rzeźby.

Nic dziwnego, że w niedługim czasie ten niewielki park stał się najbardziej znanym ogrodem romantycznym w Polsce, a zagraniczni goście stawiali Arkadię w rzędzie najpiękniejszych ogrodów Europy.

Obecnie tutejszy park wraz z pałacem w Nieborowie stanowi oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Arkadia jest jedynym w Polsce zabytkiem architektury ogrodowej, który zachował w znacznej części elementy koncepcji przestrzennych z końca XVIII w. W parku zachowało się wiele ciekawych budowli m.in. Świątynia Diany, ceglany akwedukt, tzw. Dom Arcykapłana, Dom Murgrabiego, do którego przylega Łuk Grecki, Domek Gotycki oraz Jaskinia Sybilli.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: arkadia
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych