Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wieś Osowiec widziana z ruin fortu zarzecznego Twierdzy Osowiec....

Galeria: punkty widokowe Włącz pokaz slajdów

 
Wieś Osowiec widziana z ruin fortu zarzecznego Twierdzy Osowiec....

Tytuł zdjęcia: Wieś Osowiec widziana z ruin fortu zarzecznego Twierdzy Osowiec....


Autor: NEMO
Data dodania: 2013-03-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2166 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W okolicach Osowca osadnictwo istniało już w czasach prehistorycznych, co potwierdzają wykopaliska prowadzone na tych terenach. Tereny te należały do Polekszan, jednego z plemion jaćwieskich , zamieszkujących prawobrzeżne okolice rzeki Biebrzy oraz obszar lasów i bagien leżący wokół rzeki Ełk. Możliwe jest, że od nazwy tego plemienia wywodzi się etymologicznie nazwa regionu Podlasie. Jako wieś Okrasa osada w tym miejscu istniała już przed rokiem 1444. W późniejszym okresie swój rozwój zawdzięcza podkanclerzowi litewskiemu Stanisławowi Szczuce, który wybudował most na rzece Biebrzy oraz uruchomił komorę celną. W 1743 roku Osowiec jako Marcinpol został miastem , gdzie były odnotowane dwie karczmy - wg Z. Glogera były to gospody . Prawa miejskie stracił w 1827 roku. W latach 80. XIX wieku zbudowano linię kolejową Białystok  Ełk  Królewiec przebiegającą przez Osowiec i jego pobliżu przekraczającą dolinę rzeki Biebrzy. W okresie 18821892 w Osowcu wybudowana została jedna z największych twierdz chroniących północno-zachodnie granice Imperium Rosyjskiego. Dalsze prace fortyfikacyjne i modernizacyjne prowadzone były aż do wybuchu I wojny światowej. Po wybuchu I wojny światowej, od 29 stycznia do 6 sierpnia 1915 r. wojska niemieckie 8 Armii prowadziły bezskuteczne walki o przełamanie pasa obronnego, którego broniła twierdza Osowiec, wspomagana przez stacjonujące w Downarach-Plac oraz w Hornostajach wojska podległe 16 Dywizji Piechoty w Białymstoku. W czasie walk poległo około 2 tysięcy żołnierzy carskich, w większości poległych w ataku, w którym wojska niemieckie użyły gazów bojowych (chloru). Ostatecznie ze względu na niekorzystną strategiczną sytuację na froncie  przełamanie przez Niemców pasa umocnień Lipsk  Augustów po bitwie nad Jeziorami Mazurskimi  wojska rosyjskie opuściły niezdobytą przez Niemców twierdzę pod koniec sierpnia 1915 r.
Miejscowość: Osowiec Twierdza
Kraina: Dolina Biebrzy
Województwo: podlaskie
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Wieś Osowiec widziana z ruin fortu zarzecznego Twierdzy Osowiec....
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pierwotnie wieś Osowiec znajdowała się w miejscu gdzie jest fort centralny , gdy zapadła decyzja o budowie twierdzy wieś został przeniesiona za Biebrzę w miejsce gdzie jest obecnie , w bliskim sąsiedztwie wysuniętego fortu zarzecznego :))

Autor: NEMO   Dodano: 2013-03-26  17:58:43
Myślałam , że jest Twierdza Osowiec i siedziba parku biebrzańskiego , a tam jest wieś ...Bardzo ciekawa historia tego miejsca Pozdrawiam

Autor: Nika   Dodano: 2013-03-26  16:33:51
Teraz widzę gdzie położona jest Twierdza i jak niedaleko stąd do wsi Osowiec. Ciekawa fotka i opis:) Pozdrawiam!

Autor: ElaJ   Dodano: 2013-03-26  09:42:23
Piękna panorama i ciekawy opis.

Autor: piotr55   Dodano: 2013-03-26  09:10:44
zobacz wszystkie komentarze w serwisie