Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Nałęczów - zabytkowy cmentarz

Galeria: Nałęczów Włącz pokaz slajdów

 
Nałęczów - zabytkowy cmentarz

Tytuł zdjęcia: Nałęczów - zabytkowy cmentarz


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2010-04-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3987 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Nałęczowski cmentarz parafialny założony został na początku XIX wieku. Odwiedzając uzdrowisko warto na niego zajrzeć, nie tylko ze względu na piękne położenie i zabytkowe nagrobki. Pochowanych tu zostało wielu ludzi zasłużonych dla kultury narodowej. M.in. Michał Elwiro Andriolli - malarz i rysownik, Józef Abramowicz - malarz koni, Ewa Szelburg-Zarembina - pisarka, Mieczysław Gliński - aktor.
Miejscowość: Nałęczów
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Nałęczów

Nałęczów to malowniczo położone w dolinach rzek Bystrej i Bochotniczanki miasto uzdrowiskowe. Leczy się tu przede wszystkim choroby krążenia i nadciśnienie tętnicze oraz schorzenia narządów ruchu.

Historia uzdrowiska sięga roku 1751, kiedy kupił tu ziemię starosta wąwolnicki Stanisław Małachowski herbu Nałęcz (od którego pochodzi nazwa miejscowości). W latach 1771 - 1775 wzniósł on okazały barokowy pałac według projektu Ferdynanda Naxa, który do dzisiaj jest najważniejszym zabytkiem miasteczka. Mieści się tu, przede wszystkim, Muzeum Bolesława Prusa, który w Nałęczowie leczył się z agorafobii. Przez wiele lat mieszkał i tworzył właśnie w tym pałacu. Tu powstały m.in.: "Placówka", "Lalka" oraz "Kroniki".

Innym sławnym mieszkańcem Nałęczowa był Stefan Żeromski, który za pieniądze otrzymane w ramach honorarium za "Popioły" zbudował tu swoją letnią rezydencję. Drewniana kryta gontem "Chata Żeromskiego" została zbudowana w 1905 r. według projektu Jana Koszyca - Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Od 1928 roku mieści muzeum biograficzne pisarza.

Poza pałacem Małachowskiego i muzeum Żeromskiego najważniejszą atrakcją Nałęczowa jest rozległy i pięknie utrzymany Park Zdrojowy z licznymi ciekawymi obiektami architektonicznymi. Poza tym będąc w miasteczku koniecznie trzeba obejrzeć słynne nałęczowskie pensjonaty i wille z przełomu XIX i XX wieku budowane w stylu: zakopiańskim, włoskim i szwajcarskim.

Ze swoimi licznymi atrakcjami i specyficznym klimatem Nałęczów to świetna alternatywa dla turystów, których zmęczył gwar niedalekiego Kazimierza. Tutaj jest zdecydowanie bardziej pusto, bardziej zielono, a samo miasteczko wydaje się być obszerniejsze.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Nałęczów - zabytkowy cmentarz
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Grób rodziny Wernickich. Archanioł Michał oczekujący w zadumie na Sąd Ostateczny. Rzeźba z roku 1904 z białego kararyjskiego marmuru wykonana we Florencji przez Emilio Zocchi światowej sławy artystę rzeźbiarza. W twarzy Anioła odnajdujemy wizerunek Elżbiety Wernickiej zm. w 1900 roku. Pamiętam, jeszcze na początku lat siedemdziesiątych rzeźba w doskonałym stanie. Obecnie zdewastowana. Michał Szewczuk - Kętrzyn

Autor: alojz   Dodano: 2012-02-05  21:48:47
Widziałam, że sztuczny... ale ani to, ani kto go w dłoni anioła umieścił, dla kadru nie ma znaczenia :) Zdjęcie jest piękne i basta :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-04-20  20:11:36
Trochę plastiku, trochę materiału ...ale w 100% sztuczny :)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2010-04-20  20:04:49
Nawet nie zauważyłem, że on jest plastikowy.

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2010-04-20  20:02:24
Prawda, stary, zabytkowy, piękny cmentarz. Nieplanowany :) A co do ujęcia, Asiu, moja zasługa żadna:) Ktoś wcześniej przede mną był ... i włożył w dłoń zamyślonego Anioła plastikowego tulipana. To, co zobaczyłam najpierw to kolor. Szary Anioł, refleksja, odejście - wczoraj. A w jego dłoni kolorowy tulipan, radość, życie - jutro. On tym swoim kolorem aż się wyrywał poza ogrodzenie cmentarza. Taka jest właśnie nasza, ludzka natura. Czujemy smutek, przeżywamy go...ALE CHCEMY ŻYĆ :) ps. musiałam zaakcentować :):):):)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2010-04-20  19:57:59
Marto, kolejne piękne ujęcie, serdecznie gratuluję (i trochę zazdroszczę... :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-04-18  15:44:06
zobacz wszystkie komentarze w serwisie