Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Wąwóz Korzeniowy Dół należy do najpiękniejszych i najbardziej znanych wąwozów jakie oferuje nam Kazimierz Dolny. W wąwozie tym możemy podziwiać oplatające strome ściany wąwozu korzenie drzew przyjmujące fantastyczne formy smoków, węży, maszkaronów, które tworzą niepowtarzalny baldachim nad głowami przechodzących jego dnem turystów. Przez kilkanaście minut można się tu poczuć niczym w świecie baśni, gdyż zewsząd otaczają nas niesamowite widoki. Ta przyrodnicza ścieżka dydaktyczna w całości uznana została za pomnik przyrody. Wąwóz jest formą erozyjną o stromych, niekiedy pionowych zboczach i wąskim dnie. Przekrój poprzeczny wąwozu posiada kształt litery V. Głębokości wąwozów mają tutaj kilkanaście metrów, a czasami osiągają nawet 20-30m. Powstały one w wyniku erozyjnej działalności wód opadowych i roztopowych. Przy czym szczególne znaczenie odgrywały w tym procesie krótkotrwałe, ale intensywne opady nawalne (zwłaszcza katastrofalne). W dnie wąwozu panuje swoisty mikroklimat, co szczególnie odczuć można latem, gdy po zejściu z nagrzanej promieniami słońca wierzchowiny, znajdziemy się w chłodnym wąwozie, zacienionym i niekiedy silnie wilgotnym od wypływających ze zboczy i dna, wysięków oraz źródeł. (opis z portalu o Kazimierzu Dolnym ) http://www.youtube.com/watch?v=OJr7otCpFHc piosenka o Kazimierzu Dolnym.
Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Oprócz bogactwa zabytków cechuje go niezwykle malownicze położenie. Miasteczko usytuowane jest na prawym brzegu Wisły, w najwęższym i najbardziej urozmaiconym krajobrazowo miejscu jej przełomu przez Wyżyny Środkowopolskie, u wylotu doliny małego potoku Grodarz.
Kazimierz Dolny jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców niedalekiego Lublina, ale przede wszystkim miasteczko upodobali sobie warszawiacy, którzy zjeżdżają tutaj gromadnie zwłaszcza podczas weekendów.
Kazimierz Dolny to właściwie jeden wielki zabytek. Oprócz jednego z najpiękniejszych w Polsce rynków możemy zwiedzić w miasteczku wspaniałe renesansowe kamienice, słynne spichlerze z końca XVI i początku XVII wieku, ruiny gotyckiego zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego oraz kamienną basztę służącą niegdyś jako latarnia dla statków płynących po Wiśle. Oddzielnej wzmianki wymaga tutejszy kościół Farny, w którym znajdują się przepiękne organy z 1620 r. - jedne z najstarszych w Polsce.
Urzekające są także okolice Kazimierza. Warto wybrać się stąd na wycieczkę na niezwykle widokową Górę Trzech Krzyży, wznoszącą się nad miastem, do okolicznych wąwozów - Korzeniowego Dołu, Norowego Dołu oraz wąwozu Małachowskiego, a także do pobliskiego Męćmierza.