Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Na wysokim na wzgórzu nad miastem wznoszą się ruiny monumentalnej budowli, która powstała za panowania Kazimierza Wielkiego. Król wzniósł zamek około 1341 r. jako twierdzę obronną przeciw Tatarom. Powszechnie uważa się, że na zamek składały się dwie niepowiązane ze sobą budowle: zamek właściwy i wielka cylindryczna wieża oddalona od zamku o 200 m, na wyższym wzgórzu. Ma ona 20 m wysokości i 10 m średnicy, a grubość murów wynosi w niektórych miejscach 4 metry. Zamek posiadał dom mieszkalny (tzw. zamek dolny) w części południowo-zachodniej dziedzińca.
W I poł. XVII w. zamek przebudowano w stylu renesansowym. Budowla została jednak zniszczona podczas najazdu szwedzkiego, a ostatecznie opuszczona w końcu XVIII w. i częściowo rozebrana. Zachowały się tylko fragmenty murów i pozostałości wolno stojącej wieży. Po ostatniej wojnie światowej zamek zabezpieczono w formie trwałej ruiny.
Z tarasu widokowego na wieży roztaczają się rozległe widoki na dolinę Wisły i zamek w Janowcu na zachodzie oraz Puławy na północy. Przy dobrej pogodzie widać nawet Góry Świętokrzyskie. Obecnie realizowany jest projekt, którego celem jest rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego Projekt dotyczy przede wszystkim remontu konserwatorskiego struktury murów zamku i wieży strażniczej baszty. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na listopad 2011 r.
Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Oprócz bogactwa zabytków cechuje go niezwykle malownicze położenie. Miasteczko usytuowane jest na prawym brzegu Wisły, w najwęższym i najbardziej urozmaiconym krajobrazowo miejscu jej przełomu przez Wyżyny Środkowopolskie, u wylotu doliny małego potoku Grodarz.
Kazimierz Dolny jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców niedalekiego Lublina, ale przede wszystkim miasteczko upodobali sobie warszawiacy, którzy zjeżdżają tutaj gromadnie zwłaszcza podczas weekendów.
Kazimierz Dolny to właściwie jeden wielki zabytek. Oprócz jednego z najpiękniejszych w Polsce rynków możemy zwiedzić w miasteczku wspaniałe renesansowe kamienice, słynne spichlerze z końca XVI i początku XVII wieku, ruiny gotyckiego zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego oraz kamienną basztę służącą niegdyś jako latarnia dla statków płynących po Wiśle. Oddzielnej wzmianki wymaga tutejszy kościół Farny, w którym znajdują się przepiękne organy z 1620 r. - jedne z najstarszych w Polsce.
Urzekające są także okolice Kazimierza. Warto wybrać się stąd na wycieczkę na niezwykle widokową Górę Trzech Krzyży, wznoszącą się nad miastem, do okolicznych wąwozów - Korzeniowego Dołu, Norowego Dołu oraz wąwozu Małachowskiego, a także do pobliskiego Męćmierza.