Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kościół garnizonowy Świętego Krzyża w Jeleniej Górze to nic innego jak ewangelicki kościół Łaski Bożej,zbudowany po wojnie trzydziestoletniej i pokoju altsztadzkim. Świątynie zaprojektował Marcin Frantz z Tallina, jest to jeden z największych kościołów na świecie, bo miejsc siedzących na ławkach rozmiesczonych po całym wnętrzu i na piętrowych emporach posiada prawie pięc tysiecy, drugie tyle wiernych może wysłuchiwać mszy na stojaco. Jest to też jedyny na świeciekościół, który organy umiejscowione ma nie na chórze muzycznym przy wejściu, ale nad na emporze nad ołtarzem głównym. Dodać jeszcze trzeba, że świątynię wybudowano na wzór kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie.
Jelenia Góra leży w północnej części kotliny Jeleniogórskiej u zbiegu Bobru i Kamiennej. Otaczają ją cztery górskie pasma: Góry Izerskie, Kaczawskie, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Jak głosi inskrypcja umieszczona na ratuszu, miasto założył Bolesław Krzywousty.
Rynek w Jeleniej Górze jest jednym z najładniejszych w Polsce. Tworzy prostokątny plac otoczony barokowymi domami z podcieniami. Niestety budynki wielokrotnie przebudowywano i "modernizowano" do tego stopnia, że wiele z nich utraciło swój barokowy charakter – na ich elewacjach nie dojrzymy elementów zdobniczych typowych dla tej epoki. Kamieniczki są jednak niezwykle malownicze, a gdy spojrzeć na ich fotografię zrobioną z lotu ptaka, wyglądają jak ręcznie malowane, dopieszczone w każdym calu miniaturki domów.
Czołowe miejsce na rynku zajmuje ratusz z przybudówkami – od czasów powstania (pocz. XVI w.) kilkakrotnie niszczony, odbudowano go w XVIII w. Obok niego studnia miejska, a zdobi ją statua Neptuna, również z tego samego stulecia.
W Jeleniej Górze szczególnie ciekawe są także dwa kościoły. Pierwszy z nich - św. Erazma i Pankracego, pochodzi z XVI . (odbudowano go po pożarze, jaki strawił go w 1549 r.). Dostrzeżemy w nim wiele gotyckich detali, jak portale kruchty. Wnętrze zdobią liczne rzeźby świętych – Erazma, Jana Chrzciciela, Pawła i wielu, wielu innych. Drugą ze świątyń jest XVIII-wieczny kościół Św. Krzyża – jeden z nielicznych tzw. Kościołów Łaski zbudowany na Śląsku przez ewangelików. Zachowały się w nim piękne polichromie.
Miasto niegdyś otaczały wysokie na 7 metrów mury obronne. I to podwójnym pierścieniem. Niewiele jednak z nich pozostało. Do dziś przetrwały tylko wieże bramne – Wojanowska i Bramy Zamkowej z fragmentem muru.