Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ratusz na rynku w Jeleniej Górze

Galeria: Jelenia Góra Włącz pokaz slajdów

 
Ratusz na rynku w Jeleniej Górze

Tytuł zdjęcia: Ratusz na rynku w Jeleniej Górze


Autor: Stefan Sapeta
Data dodania: 2014-10-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 997 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pierwsza wzmianka o jeleniogórskim ratuszu pochodzi z 1361 r. Budynek ten, jak i następny renesansowy nie dotrwały do naszych czasów. Obecny klasycystyczny ratusz wzniesiono w latach 1744-1749. Jego wnętrze kilkakrotnie przebudowywano. Około 1910 roku ratusz połączono galeryjką z sąsiednimi " siedmioma domami "kamienicami, które w średniowieczu mieściły m.in.aptekę, garkuchnię i ławy chlebowe. W pierwszej kamienicy obejrzeć można starą studnię o głębokości 20 metrów. Dziś jak przed wiekami ratusz jest siedzibą władz Jeleniej Góry.
Miejscowość: Jelenia Góra
Kraina: Kotlina Jeleniogórska
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Jelenia Góra

Jelenia Góra leży w północnej części kotliny Jeleniogórskiej u zbiegu Bobru i Kamiennej. Otaczają ją cztery górskie pasma: Góry Izerskie, Kaczawskie, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Jak głosi inskrypcja umieszczona na ratuszu, miasto założył Bolesław Krzywousty.

Rynek w Jeleniej Górze jest jednym z najładniejszych w Polsce. Tworzy prostokątny plac otoczony barokowymi domami z podcieniami. Niestety budynki wielokrotnie przebudowywano i "modernizowano" do tego stopnia, że wiele z nich utraciło swój barokowy charakter – na ich elewacjach nie dojrzymy elementów zdobniczych typowych dla tej epoki. Kamieniczki są jednak niezwykle malownicze, a gdy spojrzeć na ich fotografię zrobioną z lotu ptaka, wyglądają jak ręcznie malowane, dopieszczone w każdym calu miniaturki domów.

Czołowe miejsce na rynku zajmuje ratusz z przybudówkami – od czasów powstania (pocz. XVI w.) kilkakrotnie niszczony, odbudowano go w XVIII w. Obok niego studnia miejska, a zdobi ją statua Neptuna, również z tego samego stulecia.

W Jeleniej Górze szczególnie ciekawe są także dwa kościoły. Pierwszy z nich - św. Erazma i Pankracego, pochodzi z XVI . (odbudowano go po pożarze, jaki strawił go w 1549 r.). Dostrzeżemy w nim wiele gotyckich detali, jak portale kruchty. Wnętrze zdobią liczne rzeźby świętych – Erazma, Jana Chrzciciela, Pawła i wielu, wielu innych. Drugą ze świątyń jest XVIII-wieczny kościół Św. Krzyża – jeden z nielicznych tzw. Kościołów Łaski zbudowany na Śląsku przez ewangelików. Zachowały się w nim piękne polichromie.

Miasto niegdyś otaczały wysokie na 7 metrów mury obronne. I to podwójnym pierścieniem. Niewiele jednak z nich pozostało. Do dziś przetrwały tylko wieże bramne – Wojanowska i Bramy Zamkowej z fragmentem muru.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ratusz na rynku w Jeleniej Górze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
 
 
Loading...