Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Historia klasztoru sięga XI wieku, kiedy to Benedyktyni przybyli do Lubinia w Wielkopolsce z opactwa św. Jakuba w Leodium (obecnie Liege w Belgii ). Pierwszym fundatorem, który uposażył opactwo był Bolesław Śmiały, jednak wygnanie króla z Polski doprowadziło do upadku fundacji. Drugim fundatorem był książę Bolesław Krzywousty. Tragiczne koleje losu opactwa rozpoczęły się pod koniec XIV wieku. Najpierw wewnętrzne walki w państwie a później najazd szwedzki przyczyniły się do upadku klasztoru. Pod koniec XVIII wieku władze pruskie zagarnęły majątek opactwa, w 1836 skasowały klasztor i przejęły bibliotekę. Dopiero w 1924 roku kardynał Edmund Dalbor zwrócił Benedyktynom ich dawną siedzibę.
W czasie okupacji hitlerowskiej klasztor zamieniono w obóz przejściowy dla księży, a po zakończeniu II wojny, Benedyktyni ponownie zamieszkali w klasztorze. Kościół klasztorny, pierwotnie romański, przebudowany najpierw w gotyku, a potem w baroku z elementami rokoko i empire należy do najcenniejszych zabytków architektury w Wielkopolsce.
Lubiń - miejscowość położona na skraju wysoczyzny kaliskiej w Gminie Krzywiń, pośród morenowego krajobrazu w odległości ok. 30 km na północny-wschód od Leszna. Od początków swojego istnienia Lubiń związany jest z zakonem bernardynów, którzy przybyli tutaj około 1070 roku z opactwa św. Jakuba w Leodium - obecnie Liege w Belgii. Według tradycji z tutejszym opactwem związany był pierwszy polski kronikarz Gall Anonim.