Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Po zniszczeniach podczas wojen szwedzkich, zamek w Raciążku (woj. kujawsko-pomorskie) został przebudowany na rezydencję pałacową przez biskupa Krzysztofa Szembeka i w 1466 r. stał się podwłocławską rezydencją biskupią, ale w 1789 r. zsekularyzowaną i wydzierżawioną na 15 lat. W 1807 r., Nicolas Jean de Dieu Soult - książę Dalmacji, a jednocześnie marszałek napoleoński, otrzymał od Napoleona Bonapartego owe dobra, jednak po przegranej kampanii napoleońskiej w 1813 r., car Aleksander I przyłączył je ponownie do Skarbu Królestwa Polskiego.
Na zdjęciu: Fragment pomieszczeń zamku - rezydencji biskupów kujawskich.
Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.
Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.