Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Powstanie parafii w Raciążku datuje się jeszcze sprzed 1326 r. Ten pierwszy obiekt sakralny w tym miasteczku na Kujawach był drewniany; zniszczyli go Krzyżacy. Obecny pw. Wszystkich Świętych i Świętego Hieronima pochodzi z XVI w.; jego fundatorem był Hieronim Rozdrażewski. Nie natrafiłem jednak na żadne zapiski dotyczące tego ładnego budynku plebanii (na zdjęciu), ale należy sądzić, że powstawała jednocześnie z budową kościoła, a może nawet nieco wcześniej. Stoi równolegle w stosunku do świątyni, a oba obiekty oddziela jedynie ulica.
Raciążek jest miejscowością gminną, która w minionych wiekach posiadała prawa miejskie (w latach 1317-1870), po których pozostał ślad w postaci układu urbanistycznego.
Raciążek pozostaje w cieniu pobliskiego Ciechocinka, ale może pysznić się nad nim i to dosłownie, ze względu, że wznosi się na wysokiej skarpie nad Doliną Wisły. Z zabytków jakie można tu podziwiać to późnogotycko-renesansowy kościół z 1597-1612 oraz ruiny zamku biskupiego z 1323-64, rozbudowanego w 1467 i 1533 i I połowie XVIII w.