Data dodania: 2008-10-26 |
Zgłoś uwagi |
Cerkiew konkatedralna pw. Przemienienia Pańskiego - znajduje się na terenie dawnego zamku właścicieli miasta, przebudowanego w ostatniej ćwierci XVI wieku na reprezentacyjną renesansową rezydencję. W 2 połowie XVII wieku zamek popadł w ruinę, a z końcem wieku uległ rozbiórce. Cerkiew została zbudowana w latach 1717-1749, głównie z fundacji Eliasza i Pelagii Wapińskich, mieszczan jarosławskich. Przebudowana w latach 1911-1912 przez inż. Mieczysława Dobrzańskiego na trzynawową, w charakterze pseudobizatyńskim. W ołtarzu bocznym cudowna ikona z wizerunkiem Matki Bożej - Bramy Miłosierdzia.
Jarosław jest miastem na styku dwóch kultur wschodniej i zachodniej. Położony jest na Podkarpaciu przy drodze krajowej nr 4, ok. 32 km za Przemyślem. Jarosław ma dobre połączenie kolejowe z Krakowem, Lublinem i Warszawą. Niegdyś ważny węzeł na szlaku kupieckim, znaczący ośrodek w Galicji, dziś miasto powiatowe w województwie podkarpackim.
Mieszkali tu kiedyś obok siebie: Żydzi, Ukraińcy, Polacy i Ormianie. Dziś po nich pozostały zabytki rozrzucone po całym mieście. Stąd nietypowy klimat tego miejsca. Na szczęście okres PRL-u, poza obskurnym dworcem PKP nie przyniósł zbyt wiele ingerencji w dawną zabudowę. Dzięki temu unosi się w tym mieście duch dawnych rubieży Rzeczypospolitej. Poza Przemyślem na Podkarpaciu jest to jedno z ostatnich miasteczek tego typu...