Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół p.w. św. Bartłomieja. Unisław

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Kościół p.w. św. Bartłomieja. Unisław

Tytuł zdjęcia: Kościół p.w. św. Bartłomieja. Unisław


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2010-08-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2646 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół w Unisławiu został wybudowany przez Zakon Krzyżacki pod koniec XIII w. Wtedy to także założono tutaj parafię. Po raz pierwszy w dokumentach średniowiecznych kościół ten pojawił się dopiero w roku 1445, kiedy to znalazł się on wśród innych obiektów biskupstwa chełmińskiego wymienionych w planie tzw. synodu laickiego (wizytacji). Po wypędzeniu Zakonu z ziemi chełmińskiej, co nastąpiło w 1466 r. unisławski kościół wraz z wsią znalazł się w rękach kapituły chełmińskiej, a na początku XVI w. stanowił część dóbr biskupstwa chełmińskiego zorganizowanych w tzw. klucz starogrodzki. W 1647 r. świątynia w Unisławiu miała już swojego patrona - był nim ś. w. Bartłomiej, dokładnej jednak daty otrzymania przez kościół wezwania, nie znamy. W czasie wojen szwedzkich opisywany obiekt najprawdopodobniej został częściowo zniszczony, gdyż w 1728 r. nastąpiła jego ponowna konsekracja, której dokonał bp Feliks I. Kretkowski. W XVI-XVII w. przy kościele istniał szpital dla ubogich, gwarantujący pomoc pięciu osobom. W tym samym czasie przy kościele stwierdzić można dowodnie istnienie szkółki parafialnej. Kościół był wielokrotnie remontowany i odnawiany, zarówno w czasach przynależności do państwa polskiego jak i podczas okresu zaborów, kiedy to znalazł się w zaborze pruskim (1751r.,1785r., 1841 r.). W latach 1903-1904 budynek kościoła został gruntownie przebudowany w stylu neogotyckim. Dawne prezbiterium zostało zamienione na kruchtę wejściową z chórem, dodana została część zachodnia z transeptem, prezbiterium i wieżą. Kościół został przeorientowany. Nowa część wykonana została z cegły w stylu gotyckim. Druga wojna światowa a szczególnie działania frontowe roku 1945, również pozostawiły po sobie liczne ślady na ścianach, dachu i stropie świątyni (widoczne dziury po pociskach). W latach 1950-51 dokonano remontu ołtarza. Kilka lat później (1957-1958 r.) przeprowadzono generalny remont całego wnętrza. Lata osiemdziesiąte przyniosły wymianę dachówki oraz montaż krat okiennych (1984 r.). W 1989 r. dokonano generalnego remontu prezbiterium.
Miejscowość: Unisław
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych