Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Grób proboszcza

Galeria: Pojezierze Chełmińskie Włącz pokaz slajdów

 
Grób proboszcza

Tytuł zdjęcia: Grób proboszcza


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-11-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 790 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ksiądz Antoni Kałusek żyjący w latach 1913  1981 został pochowany na terenie przykościelnym parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lubiczu Dolnym, gdzie był proboszczem po śmierci poprzednika  ks. Konrada Klina, który już w 1939 roku został aresztowany i trzy lata później zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau. Tu również już od listopada 1940 roku, po przeniesieniu z więzienia w Rybniku, umieszczono ojca Antoniego (bo w tym czasie był zakonnikiem w zakładzie Ojców Misjonarzy), którego wypuszczono w sierpniu 1943 roku, ale już pod koniec grudnia otrzymał powołanie do Wermachtu, gdzie był sanitariuszem w Lublińcu, skąd wysłany został na wschodni front. Pod koniec stycznia 1945 roku jego jednostka wojskowa wycofująca się z frontu, dotarła do Torunia. Tu udało się mu zdezerterować i ukryć w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Gdy do miasta wkroczyła Armia Czerwona, ks. Antoni Kałusek objął parafię w podtoruńskim Lubiczu Dolnym, która w tym czasie nie miała żadnego duszpasterza. 22 kwietnia 1948 roku otrzymał zwolnienie z zakonu, a już 18 listopada został przyjęty w poczet kapłanów diecezji chełmińskiej. Jako proboszcz, ks. Antoni Kałusek cieszył się dużym poważaniem wśród swoich parafian, ale także władz zwierzchnich. W 1969 roku od biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego otrzymał tytuł Radcy duchownego ad honores, a 16 lutego 1977 roku został wicedziekanem dekanatu toruńskiego.
Miejscowość: Lubicz
Kraina: Pojezierze Chełmińskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
 
Schowaj mapę

Pojezierze Chełmińskie

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych