miejscowość
Leśniów Wielki położony jest w połowie drogi między Zieloną Górą a Krosnem Odrzańskim. Warto zobaczyć kościół parafialny wzmiankowany już w roku 1399, murowany z kamienia i cegły, przebudowany w wieku XVII, kiedy to do prezbiterium dobudowano zakrystię i kaplicę, z dostawionym w roku 1714 baniastym hełmem wieży. W gotycką architekturę świątyni wkomponowano elementy neoromańskie w XIX stuleciu. Obecnie zauważalna przewaga stylu gotyckiego i barokowego. Bogate wnętrze i wyposażenie. Na uwagę zasługuje tryptyk późnogotycki Mistrza z Gościeszowic (1516), późnobarokowa ambona i ołtarz, rzeźbione renesansowe nagrobki z XVI i XVII stulecia.
W miejscowości zachował się także wiatrak typu koźlak, drewniany, oszalowany, o konstrukcji słupowej, zbudowany na początku XIX wieku.
W Leśniowie Wielkim na uwagę zasługuje także parterowy, murowany dom o klasycystycznych cechach, z początku XIX wieku oraz kaplica grobowa w pobliżu kościoła, murowana, późnobarokowa z 1714 roku, nakryta namiotowym dachem o falistym wykroju.