Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Okazały kościół późnobarokowy św. Andrzeja Apostoła wzniesiono w latach 1777-86. Ma formę trójnawowej bazyliki z kwadratową wieżą od strony zachodniej. Monumentalne ołtarze klasycystyczne pochodzą z końca XVIII i początku XIX wieku. W ołtarzu głównym umieszczono (za zasuwą z obrazem Józefa Faworskiego Zmartwychwstanie z 1799 r.) czworodzielny drzeworyt kolorowany z 2 połowy XVIII wieku - kopię wizerunku Matki Boskiej z Mariazel, w sukience srebrnej z 1767 roku. Obraz ten, nazwany Obrazem matki Boskiej Turskiej rozpowszechnił się w wielu kopiach drzewo- i miedziorytowych po Wielkopolsce, stał się też celem pielgrzymek. W dniu 1 września 1968 roku został koronowany przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Główne uroczystości ku czci Matki Boskiej Turskiej odprawiane są w Zielone Świątki. Obraz M.B. Turskiej stał się cudownym, po tym jak według legendy przeleciał w cudowny sposób ze wsi Lenartowice aż do Turska w dniu 9 czerwca 1764 roku. Legenda mówi, że mieszkaniec Lenartowic, karczmarz Jan Biadała, kupił drzeworyt przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, archanioła Michała oraz św. Barbarę i św. Katarzynę. Przez 3 lata obrazek wisiał u niego na ścianie, a gdy zwilgotniał, Biadała położył go na wiązce grochu do wysuszenia. Około godz. 15-tej obraz, mimo iż brak było wiatru, uniósł się w górę i poszybował ok. 7 km, opadając na piaszczystym miejscu w Tursku. Działo się to na oczach wielu ludzi dnia 9 czerwca 1764 roku, w wigilię Zielonych Świątek. Wydarzenie to szybko zyskało rozgłos i spowodowało przybywanie licznych pielgrzymek do obrazu, który już w 1765 r. uznano za cudowny. Na potwierdzenie tego, że miejsce to zostało przez Maryję wybrane, zaczęły dziać się liczne cuda. Obraz umieszczono w kościele, a miejscowa dziedziczka kasztelanowa kaliska Anna Chlebowska rozpoczęła starania o uznanie cudownego charakteru wizerunku. Na jej wniosek Władysław Łubieński przekazał sprawę konsysarzowi w Kaliszu, który po wielu badaniach orzekł, że przeniesienie obrazu miało cudowny charakter i zezwolił na oddawanie mu publicznej czci. Od tego czasu zaczęto spisywać wszystkie nadzwyczajne wydarzenia i łaski jakich doznawali tu wierni. Dokumentacja ta zachowana po dzień dzisiejszy, świadczy o ogromnych rzeszach pielgrzymów, jakie przewinęły się przez sanktuarium. Wówczas też zaczęto przed obrazem składać wota, których pomimo wojen i grabieży zachowało się ponad 200 w tym najstarsze, pochodzące z 1765 roku, a więc zaledwie rok po cudownych wydarzeniach. Sam obraz Madonny jest jednym z trzech naklejonych na deskę o wymiarach 92 x 57 cm. Pozostałe dwa to wizerunki św. Michała Archanioła i św. męczennic Barbary i Katarzyny. Obrazy wykonane są techniką drzeworytniczą i podkolorowane ręcznie w tonacji brązowej. Wszystkie wizerunki z czasem przykryto pozłoconymi sukienkami z otworami na twarze.
Madonna trzyma dzieciątko w lewej ręce, a ono zwraca się do niej twarzą. W prawej ręce Maryja trzyma berło, na głowie ma welon w kwiaty rozchodzące się na brązowo ognistym tle. Podpis w języku niemieckim wyjaśnia pochodzenie obrazu: - "Starodawny łaskami słynący obraz błogosławionej Matki Bożej z Mariazell". Jest to więc swoiste przedstawienie cudownej figurki Królowej Austrii z miejscowości Maria-Zell w Styrii. Całość umieszczona jest w drewnianej gablocie o wymiarach 105 x 76 cm, pochodzącej z 1767 r.
Tursko to mała wieś w gminie Gołuchów, położona 10 km na wschód od Pleszewa. Zabudowania wsi położone są na wysoczyźnie między dolinami Ciemnej i Giszki.
Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od tura. Pierwszy raz wzmiankowana była w 1288 roku i nazywano ją Turscho. Należała do rodu Doliwów. Mimo, iż wspominano o wsi w 1288 roku, to o starszej historii Turska świadczą nie istniejące już grodzisko stożkowate w pobliżu ujścia Giszki do Prosny oraz znaleziony przed 1877 roku skarb kilkunastu srebrnych monet saskich z 2 połowy XI wieku.
Na przełomie XV-XVI wieku wieś posiadali Turscy, a potem uległa rozdrobnieniu. Na początku XVIII wieku należała do Melchiora Gurowskiego, a w 2 połowie tego wieku, do kasztelanowej kaliskiej Anny ze Swinarskich Chlebowskiej, fundatorki obecnego kościoła. W 1826 roku Ignacy Suchorzewski podzielił Tursko miedzy 4 dzieci, czego pamiątką jest rozproszony układ przestrzenny wsi.