Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Salmopol, Przełęcz Salmopolska lub inaczej Biały Krzyż nazwy używane zamiennie przez lokalnych górali oraz turystów. Opowiadanych jest wiele legend i historii o ich genezie mających być atrakcją dla odwiedzających ten teren turystów.
Jedna głosi, że założycielem osady na Przełęczy Salmopolskiej był pełnomocnik Państwa Łodygowickiego, który w roku 1803 lub 1804 założył wieś o nazwie nadanej na cześć jego żony Salomei i brzmiała Salomei pole. Inna podaje, że wywodzi się od Sarniego pola, ponieważ w okolicy było dużo saren. Pojawiają się również opisy mówiące, że Salmopol założyli koloniści śląscy wyznania ewangelickiego w II połowie XVII w. uciekając przed prześladowcami. Dotarli w to miejsce, które dało im schronienie.
Najczęściej jednak używaną nazwą jest Biały Krzyż, która pochodzi od stojącego tam białego krzyża. Co do jego powstania również jest wiele przepowiedni. M.in. ,że stoi na miejscu upamiętniającym zatargi między katolikami a ewangelikami. Inna podaje, że był symbolem walk konfederatów Barskich z Moskalami na równi Łodygowickiej w 1772 roku.
Bardziej romantyczna wersja podaje, że stała tu karczma w której odbywało się huczne wesele. W trakcie zabawy przybyli żołnierze i zabrali młodego pana wcielając go do wojska, z którego już nie wrócił.Pogrążona w żałobie żona dla upamiętnienia męża postawi na górze krzyż i na jednym z jego ramion zawiesiła ślubny welon.
Dzisiaj ten malowniczy zakątek zachwyca swoimi pięknymi widokami i jest miejscem wycieczek wielu turystów. Przy okazji powstała przez przełęcz droga łączy dwie "Perły Beskidów" jakimi można nazwa Szczyrk i Wisłę.