Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Bory TucholskieWłącz pokaz slajdów

Leśne Konwalie. Żur
Nad jeziorem Radodzierz. Bory Tucholskie
W nurcie Brdy. Woziwoda
Żur. Plaża nad jeziorem
Pomnik poświęcony jednemu z nestorów żeglarstwa polskiego. Charzykowy
Bazylika i kościół gimnazjalny. Chojnice
Zachód słońca nad Jeziorem  Charzykowskim
Charzykowy. Port jachtowy
W Piekiełku nad Brdą
Dzieło Bobrów. Brda
W uroczysku Piekiełko. Bory Tucholskie
Cicha i spokojna Stążka
Leniwie płynąca Stążka
Lasy na trasie ścieżki przyrodniczej Jelenia Wyspa
Lasy Jeleniej Wyspy. Bory Tucholskie
Otoczenie Jeleniej Wyspy. Bory Tucholskie
Dwie sowy
Chojnice - fontanna na rynku
Zachód słońca. Ciemniki
Daniele w Borach Tucholskich
Bory Tucholskie

Bory Tucholskie

kraina

Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.

Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami  oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.

Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie.