Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Borowiackie korale

Galeria: Bory Tucholskie Włącz pokaz slajdów

 
Borowiackie korale

Tytuł zdjęcia: Borowiackie korale


Autor: Lidia Dobrowolska
Data dodania: 2010-08-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3544 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Te pachnące sznury doczekały się poematu autorstwa D. Polasik: W lesie cisza po deszczu pachnie grzybami aż chce się krzyczeć z zachwytu Liczę mokre kapelusze strojnych muchomorów Żadna ze mnie grzybiarka nawet nie nimfa leśna trzymam się wydeptanych ścieżek potykam wciąż o korzenie A tu prawuchy jak strofy dochodzą owiane ciepłem platy borowiackie korale jeden dla wieszczki co szuka kani na niebie
Miejscowość: Lipinki
Kraina: Bory Tucholskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: grzyby kulinaria  
Schowaj mapę

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.

Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami  oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.

Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie. 

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Takie widoki w Borach to była kiedyś normalnośc.Bory Tucholskie zawsze słynęły z "czarnych łebków", smakowitych i o niepowtarzalnym aromacie.

Autor: borowiak   Dodano: 2010-08-24  16:10:11
zobacz wszystkie komentarze w serwisie