Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: ..Kaszubski Park Etnograficzny im.Teodory i Izydora Gulgowskich - Wdzydze Kiszewskie.
_______________________________________________________________________________________________________
....Kościół z Bożegopola Wielkiego (obecnie w świątyni mieści się wystawa o charakterze sakralnym pt: "Dawna sztuka sakralna Pomorza Gdańskiego" , nie odbywają się tu żadne uroczystości kościelne) .
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
... Świątynia z Bożegopola Wielkiego.
........................................................................................................................................................................................................................................
.........ufundowana została przez Bertholda von Luntosch właściciela wsi w latach 1637-1658. Budynek wzniesiono w konstrukcji szkieletowej z drewna sosnowego, z murem wypełniającym z cegieł. Pierwotnie służyła jako zbór protestancki, a po 1946 r. jako kościół katolicki.......... W 1743 r. bryłę świątyni wzbogacono dzwonnicą ustawioną na stropie, a w 1867 r. dobudowano wschodnią zakrystię. W 1789 r. wymurowano w kościele kryptę grzebalną dla rodziny Wejherów, właścicieli wsi od 1789 do 1945 r.
Towarzystwo Wojaków w Bożympolu Wielkim,ufundowało dzwon, XIX-wieczny wiszący świecznik i oryginalny wiatrowskaz oraz tablice wewnątrz kościoła upamiętniające osoby tu zamieszkałe i poległe na frontach I Wojny Światowej....>>>
Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.
Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.
Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie.
Autor: Halina Dodano: 2017-08-20 10:33:59