Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół Św. Barbary

Galeria: Bory Tucholskie Włącz pokaz slajdów

 
Kościół Św. Barbary

Tytuł zdjęcia: Kościół Św. Barbary


Autor: henkosz (Henryk Dymczyk)
Data dodania: 2017-08-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 889 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: ..Kaszubski Park Etnograficzny im.Teodory i Izydora Gulgowskich - Wdzydze Kiszewskie. __________________________________________________________________________________________________________________ Kościół św. Barbary ze wsi Swornegacie ................................................................................................................................................................................................................................................... ..Kościół Św. Barbary został wzniesiony w 1700r. na miejscu poprzedniej świątyni, które uległa zniszczeniu w pożarze, tak jak część wsi. Po 40 latach, do budowli dostawiono dzwonnicę. .................................................................................................................................................................................................................................................. Generalny remont obiekt przeszedł w 1789r., a na początku XIX w. odnowiono wnętrze. Wykonano wówczas dekoracje malarskie na stropie i wylepiono ściany papierowymi kołtrynami. ........................................................................................................................................................................................................................................... W 1916 r. zaprzestano wykorzystywania świątyni do celów liturgicznych, co miało bezpośredni związek z nowobudowanym, neobarokowym kościołem. Pod koniec XXw. Obiekt rozebrano i przewieziono do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. W 1987r. poświęcono odbudowaną świątynię. ................................................................................................................................................................................................................................................ Budowla jednonawowa, z wyodrębnionym prezbiterium, węższym i niższym od nawy, zamkniętym wielobocznie w części wschodniej.Oryginalne wyposażenie świątyni przekazała Kuria Diecezji Chełmińskiej. Przy zachodniej ścianie nawy ustawiona jest dzwonnica. Dopełnienie bryły stanowią kruchta oraz zakrystia. Kościół wybudowano, z drewna sosnowego; nawę, prezbiterium i zakrystię w technice zrębowej, dzwonnica i zakrystia są konstrukcji szkieletowej, odeskowane. Dachy odrębne dla każdego członu budowli, podbite są dębowymi szkudłami, pomorską odmianą gontu. Obok kościoła stoi kopia krzyża z Wieprznicy, z datą 25 listopada 1766 roku...>>>/zdj.1
Miejscowość: Wdzydze Kiszewskie
Kraina: Bory Tucholskie
Województwo: pomorskie
Tagi: skanseny  
Schowaj mapę

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.

Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami  oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.

Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie. 

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Lubię kościółki, które znajdują się w skansenach:))

Autor: Halina   Dodano: 2017-08-10  19:55:29
zobacz wszystkie komentarze w serwisie