Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» ..dworek z Trzebunia

Galeria: Bory Tucholskie Włącz pokaz slajdów

 
..dworek z Trzebunia

Tytuł zdjęcia: ..dworek z Trzebunia


Autor: henkosz (Henryk Dymczyk)
Data dodania: 2017-08-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1126 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: ..Kaszubski Park Etnograficzny im.Teodory i Izydora Gulgowskich - Wdzydze Kiszewskie. ________________________________________________________________________________________________________________ ..dworek z miejscowości Trzebuń - lata 20-te XIX w. ....................................................................................................................................................................................................................................................... ..zagroda albo dworek drobnoszlachecki jest typowym dla tej warstwy mieszkańców wsi w II poł. XIX w. Dworek z Trzebunia zbudowany został w latach 20-tych XIX w. dla rodziny dziedzicznych sołtysów wsi - Kopp-Ostrowskich. Wieloizbowe wnętrze budynku składa się od frontu z dwóch izb, z których większa służyła jako reprezentacyjny salonik i pomieszczenie gościnne. W przeciwległej izbie, pełniącej również rolę kuchni i jadalni, przebywano na co dzień. Na zapleczach obu izb znajdują się alkierze i komory. Urządzenie pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych jest charakterystyczne dla drobnych właścicieli ziemskich z Kaszub w latach 80-tych i 90-tych XIX w. Kapliczka,uwidoczniona przy dworku, jest kopią kapliczki słupowej z 1869r. z przedstawieniem Piety(to druga ,którą tu w skansenie widziałem. Pierwsza ,idąc trasą zwiedzania ,to kapliczka z 1937 r. z Puzdrowa w j. kaszub. Půzdrowň). Oryginalna rzeźba wystawiona jest w kościele ze Swornegaci. W pobliżu zagrody znajduje się również krzyż z Czapiewic z k. XIX w. w j. kaszub. Czôpiewice...>>>/zdj.1
Miejscowość: Wdzydze Kiszewskie
Kraina: Bory Tucholskie
Województwo: pomorskie
Tagi: skanseny  
Schowaj mapę

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.

Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami  oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.

Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie. 

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych